Co zrobić z liśćmi w ogrodzie? Jak wykorzystać liście jesienią? Praktyczne pomysły

2024-06-03 1:11

Nieodłącznym symbolem polskiej złotej jesieni są piękne pożółkłe liście. Przy pięknej pogodzie zdobią nasz ogród złocistym dywanem. Niestety po kilku godzinach deszczu mogą się one zmienić w poszarzałą breję. Jak sobie poradzić z suchymi liśćmi w ogrodzie? Oto kilka sposobów na efektywne wykorzystanie liści jesienią.

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie? Jak wykorzystać liście jesienią? Praktyczne pomysły

i

Autor: Getty Images

Chcemy czy nie, będąc właścicielami ogrodu, musimy pamiętać o regularnym grabieniu liści. Nie róbmy tego jednak zbyt mocno, aby nie zniszczyć trawy. Jeśli nasz ogród jest duży, warto zainwestować w odkurzacz (zawsze posiada on funkcję dmuchawy, co ułatwi nam pracę). Nosi się go w ręku, dlatego ważne jest, aby był w miarę lekki. Najlepiej najpierw dmuchawą nawiać liście w jedno miejsce, a następnie ręcznie zgarnąć je do worka. Pozostałości możemy zassać odkurzaczem i również umieścić w worku.

Jak pozbyć się liści z ogrodu?

Kiedy jesteśmy już dumnymi posiadaczami czystego trawnika i worka (kilku worków) liści, musimy się zastanowić, co z nimi zrobić. Jeśli chcemy się ich pozbyć, możemy:

  • zlecić wywóz worków z liśćmi firmie wywożącej śmieci – koszt około 10 zł za 120-litrowy worek;
  • spalić liście w ognisku. Jest to jednak sposób najmniej ekologiczny i pożyteczny dla środowiska. Poza tym przed spaleniem liści musimy upewnić się, czy w naszej gminie nie obowiązuje zakaz ich palenia.

Jak wykorzystać jesienne liście?

Zdecydowanie lepszym sposobem na pozbycie się jesiennych liści niż wywiezienie na wysypisko lub spalenie jest ich efektywne wykorzystanie. Suche liście możemy przeznaczyć na kompost. Umieszczamy je na pryzmie lub w obszernej skrzyni z drewna lub siatki. Po roku lub dwóch uzyskany w ten sposób nawóz użyźni nasz ogród.

SPRAWDŹ >> 

Innym ekologicznym sposobem na wykorzystanie opadłych z drzew liści jest utworzenie z nich naturalnych pagórków. W tym celu wystarczy je zakopać w wybranym miejscu i nakryć warstwą ziemi. Wiosną, gdy pagórek przestanie się uginać pod naszym ciężarem, można posadzić na nim kwiaty lub krzewy.

Suchymi liści możemy również ochronić nasze rabaty przed mrozem. Pamiętajmy tylko o tym, aby do izolacji nie wykorzystywać liści orzecha oraz o tym, aby warstwa liści była dość gruba. Wiosną, o ile wszystkie liście się nie rozłożą, ich resztki należy usunąć.

Ostatnim sposobem na wykorzystanie suchych liści jest pozostawienie ich naturze. Nie grabmy liści, niech rozkładając się, wzbogacą glebę naszego ogrodu, dodatkowo stanowiąc przytulny dom dla ptaków, owadów i jeży. 

PRZECZYTAJ TAKŻE >>

Jeśli nasz ogród produkuje dużą ilość liści, warto zainwestować w kompostownik obrotowy. Jest to wydajna metoda kompostowania, która przyspiesza proces rozkładu dzięki regularnemu mieszaniu materiału kompostowego. Tego typu urządzenie pozwala na uzyskanie kompostu w mniej niż pół roku, w porównaniu do tradycyjnych metod, które mogą zająć rok lub dłużej. Kompostownik obrotowy zajmuje również mniej miejsca, co jest idealnym rozwiązaniem dla mniejszych ogrodów. Należy jednak pamiętać, że kompostowanie w kompostowniku obrotowym wymaga regularnego monitorowania wilgotności i dostarczania odpowiedniej ilości azotu, aby proces przebiegał prawidłowo. Gotowy kompost możemy potem wykorzystać do nawożenia nie tylko rabat kwiatowych, ale i trawników oraz warzywników.

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia