Co zrobić, aby zakwitły kaktusy?

2024-05-30 18:37

Coraz częściej w naszych mieszkaniach uprawiamy kaktusy, które są wdzięcznymi i mało wymagającymi roślinami. Każdy marzy, aby jego kaktusy miały kwiaty chociaż jeden raz. Co zrobić, by kaktusy zakwitły

Co zrobić, aby zakwitły kaktusy?

i

Autor: Getty Images

Kwiaty kaktusów mają piękne kolory, często są białe, czerwone, żółte lub różowe. Niektóre gatunki mają  bardzo duże kwiaty i robią ogromne wrażenie. Do gatunków katusów, które kwitną szczególnie łatwo należy np. Rebutia, Mamillaria, Lobivia, Echinocactus, Notocactus, Zygopetalon mackaii czy Rhipsalidopsis. U wiekszości kaktusów kwiaty wychodzą  z tzw. areol – własnych listków kaktusa. Znajdują się one w żebrach lub brodawkach kaktusów. Wyjątkiem jest Mamillaria, u której kwiaty wychodzą z aksilli, które znajdują się miedzy brodawkami kaktusa. Pojedynczy kwiat składa się z płatków okwiatu, pręcików oraz słupka ze znamieniem i szyjką. U niektórych gatunków kaktusów wygląda to tak, jak gdyby kwiaty wyrastały na długich rurkach. Inne kwiaty znajdują się bezpośrednio na kaktusie. Niektóre kwiaty kwitną tylko jedną noc, inne mogą kwitnąć nawet do 24 dni. Większość kaktusów kwitnie od czerwca do września. Od października do grudnia kwitną kaktusy jesienne oraz bożonarodzeniowe. Niektóre gatunki Mamillarii kwitną w lutym. Od połowy marca kwitnie kaktus wielkanocny, a w kwietniu i maju – Aporocactus.

Stanowisko do uprawy kaktusów

Dużo światła potrzebują kaktusy pustynne. Natomiast mniej światła potrzebują gatunki kaktusów pochodzących z lasów. Aby wytworzyły się kwiaty na kaktusach najważniejsza jest  odpowiednia temperatura. Kaktusy maja ściśle określoną fazę wzrostu oraz fazę całkowitego spoczynku. Większość kaktusów rośnie głównie w lecie, a w zimie odpoczywa. W czasie spoczynku kaktusy powinny zostać umieszczone w chłodniejszym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 10°C. Jeśli nie zapewnimy naszym kaktusom takiej przerwy, to w większości wypadków nie wytworzą one kwiatów. Kaktusy właśnie w czasie spoczynku wytwarzają zaczątki pączków kwiatowych.

Pielęgnacja kaktusów

W okresie wzrostu kaktusy potrzebują dostatecznej ilości wody oraz dobrego odżywiania, aby pięknie kwitły. Natomiast w czasie spoczynku wegetacyjnego kaktusy właściwie nie wymagają pielęgnacji, gdyż zgromadziły sobie jej zapasy. Po przekwitnięciu, w czasie odpoczynku kaktusy powinny mieć prawie sucho. Podlewanie jest wskazane w przypadku, gdy kaktus zaczyna się lekko marszczyć. Więcej podlewa się, gdy pojawią się nowe pędy rośliny. Trzeba również pamiętać o tym, że gdy kaktus zacznie wytwarzać pąki kwiatowe, nie można doprowadzić do jego wyschnięcia oraz należy unikać przestawiania rośliny w inne miejsce.

Oprócz regularnego podlewania, bardzo istotnym elementem w pielęgnacji kaktusów jest odpowiednia gleba. Kaktusy wymagają dobrze przepuszczalnego podłoża, które zapobiega zaleganiu wody i gniciu korzeni. Optymalną mieszanką jest ziemia do kaktusów z dodatkiem piasku oraz drobnego żwiru. Aby zapewnić dodatkowy drenaż, na dno doniczki warto umieścić warstwę keramzytu lub grysu. Nawożenie kaktusów również odgrywa kluczową rolę – najlepiej stosować specjalne nawozy do kaktusów, które są bogate w potas i fosfor, ale ubogie w azot. Nawożenie powinno odbywać się w okresie wzrostu, od wiosny do późnego lata, co dwa do trzech tygodni. W czasie spoczynku należy zaprzestać nawożenia. Właściwa pielęgnacja, uwzględniająca odpowiednie podłoże i nawożenie, przyczyni się do bujnego kwitnienia i zdrowego wzrostu kaktusów.

Quiz: Test na działkowca. Czy nadajesz się na właściciela ogródka działkowego?

Pytanie 1 z 15
Skrót ROD oznacza: