WILGOĆ: CO ROBIĆ? Jak walczyć z wilgocią w domu? SPRAWDZONE RADY

2024-06-01 9:14

Wilgoć w domu to zmora jego mieszkańców, a usuwanie wilgoci wymaga sporo zaangażowania. Pomocne mogą okazać się pochłaniacze wilgoci i osuszacze. Przede wszystkim jednak należy dbać o to, by wilgoć się nie pojawiła. Radzimy jak pozbyć się wilgoci i jak jej zapobiegać.

WILGOĆ: CO ROBIĆ? Jak walczyć z wilgocią w domu? SPRAWDZONE RADY

i

Autor: Getty Images

Wilgoć w domu – jak do niej nie dopuścić

Podstawa walki z wilgocią w mieszkaniu to regularne wietrzenie, najlepiej kilka razy dziennie. Trzeba jednak pamiętać, by pomieszczenia były również dobrze ogrzewane. Jeśli dopuścimy do wyziębienia domu, doprowadzi to do szybkiego skraplania się pary, a tym samym zawilgocenia wnętrza. Koniecznie musimy też pilnować, by przewody wentylacyjne były utrzymane w czystości – jeśli będą sprawnie działały, wilgoć w domu będzie miała mniejsze szanse przetrwania.

Okna wykonane z PVC są szczelne i chronią przed hałasem z zewnątrz, równocześnie jednak hamują przedostawanie się świeżego powietrza do wnętrza. Jeśli mamy takie okna, musimy szczególnie często wietrzyć, żeby nie pojawiła się wilgoć w mieszkaniu. Okno powinno być bezwzględnie otwarte w czasie gotowania czy prania, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza w pomieszczeniu. Najlepiej jest też jak najczęściej zostawiać uchylone drzwi do łazienki, szczególnie wtedy, gdy na suszarce wiszą mokre ubrania lub któryś z domowników właśnie wziął kąpiel.

Wilgoć w domu nie jest łatwa do zwalczenia, jednak jeśli dobrze się postaramy, uda nam się ją pokonać. Przede wszystkim musimy:

1. pozbyć się przyczyny wilgoci; oznacza to: wymianę rur, wymianę lub naprawę sprzętu AGD, reperację dachu, usprawnienie systemu wentylacyjnego itp.

2. usunąć ślady powstałe wskutek zawilgocenia:

• w przypadku powierzchni otynkowanych – trzeba pozbyć się wierzchniej warstwy tynku, a następnie pokryć zaatakowaną powierzchnię środkiem grzybobójczym (tynk uzupełniamy wtedy, gdy preparat wyschnie),

• w przypadku powierzchni z drewna – oczyszczamy je (np. przy użyciu szczotki), suszymy i nakładamy środek grzybobójczy (na koniec możemy pokryć powierzchnię lakierem)

3. osuszyć miejsca zaatakowane wilgocią (przyda się tutaj osuszacz powietrza) i naprawa szkód

4. uszczelnić okna

5. pamiętać o częstym wietrzeniu mieszkania i dobrym ogrzewaniu

6. nie zaszkodzi zainwestować w pochłaniacz wilgoci

Dlaczego wilgoć w mieszkaniu jest groźna?

Wilgoć nie może być ignorowana. Wilgoć w domu, brak właściwej cyrkulacji powietrza oraz słabe docieplenie pomieszczeń może bowiem powodować pojawianie się pleśni i innych grzybów. Grzyby są groźne dla domowników, gdyż ich występowanie niesie za sobą schorzenia układu oddechowego, jak również problemy alergiczne.

Dodatkowy minus będący skutkiem występowania wilgoci to zapach stęchlizna jest wyczuwalna w pomieszczeniach, w których króluje wilgoć. Pamiętajmy więc, że najważniejsza jest wentylacja i stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Jego brak może prowadzić do powstawania tlenku węgla – związku bardzo niebezpiecznego dla organizmu ludzkiego.

Warto również rozważyć inwestycję w nowoczesne technologie, które pomagają w walce z wilgocią. Jednym z takich rozwiązań jest instalacja systemów mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacji), które nie tylko zapewniają stały dopływ świeżego powietrza, ale również kontrolują poziom wilgotności w pomieszczeniach. Rekuperatory wymuszają obieg powietrza, zmniejszając tym samym ryzyko tworzenia się wilgoci. Ponadto, zaawansowane sensory wilgotności i temperatury mogą automatycznie zarządzać pracą systemu, dostosowując go do aktualnych warunków. Kolejnym krokiem może być zastosowanie farb i powłok antygrzybicznych, które są specjalnie zaprojektowane, aby hamować rozwój pleśni i grzybów na ścianach oraz sufitach. Takie farby często zawierają substancje biobójcze, które skutecznie likwidują zarodniki pleśni, zapewniając długotrwałą ochronę powierzchni. Dzięki integracji tych technologii możemy znacząco zredukować ryzyko powstawania wilgoci i utrzymać zdrowy mikroklimat w naszym domu.

W marcu jak w…? Rozwiąż quiz i sprawdź, jak dobrze znasz polskie przysłowia o wiośnie

Pytanie 1 z 10
Dokończ przysłowie: „Kwiecień plecień, bo przeplata...”