UPAŁ – CO ROBIĆ? Upały w mieszkaniu – jak sobie radzić?

2024-05-29 23:01

Upał w mieszkaniu – co robić? Nie trzeba od razu instalować klimatyzacji! Poznaj sprawdzone i tanie sposoby na obniżenie temperatury w domowych pomieszczeniach. Sprawdź, co zrobić, aby utrzymać przyjazną temperaturę w pomieszczeniu i poradzić sobie z upałem.

UPAŁ – CO ROBIĆ? Upały w mieszkaniu – jak sobie radzić?

i

Autor: Getty Images

Upał w mieszkaniu jest nie do zniesienia? Zanim zainwestujesz w klimatyzator, przetestuj domowe, sprawdzone sposoby na obniżenie temperatury w domu. Jeśli nie radzisz sobie z upałem i czujesz się w swoich czterech ścianach coraz gorzej, skorzystaj z kilku sprawdzonych porad. Oto jak skutecznie walczyć z upałem w swoim domu.

UPAŁ – co robić? Zasłaniaj okna

Największym i najczęstszym błędem popełnianym podczas upałów jest otwieranie okien. Najwięcej ciepła i promieni słonecznych dostaje się do mieszkania właśnie przez okna. Aby chronić się przed upałem, należy zasłonić okna roletą lub ciemnymi zasłonami, dzięki temu ograniczymy wpływ promieni słonecznych, a we wnętrzu zrobi się chłodniej.

UPAŁ – co robić? Wyłącz zbędne urządzenia elektryczne

Urządzenia elektryczne wytwarzają dużo ciepła, dlatego w dniach upałów najlepiej ograniczyć ich użycie. Najwięcej ciepła generują: lodówka, telewizor, oświetlenie, kuchenka mikrofalowa. Możemy ograniczyć użycie telewizora, komputera, czy kuchenki mikrofalowej, nie mówiąc już o suszarce do włosów czy lokówce.

UPAŁ – co robić? Schładzaj się zimną wodą

W ekstremalnych przypadkach możesz zastosować niedrogi i skuteczny domowy sposób na chłodzenie pomieszczeń. Do wanny lub kilku misek nalej zimnej wody i poustawiaj w strategicznych miejscach w mieszkaniu. Woda odda chłód, co sprawi, że temperatura w pomieszczeniu się obniży. Doskonałym sposobem jest również porozwieszanie szmatek nasączonych zimną wodą.

UPAŁ – co robić? Zainwestuj w wentylator

Wentylator czy stojący wiatrak to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dobrze rozmieszczone wentylatory sprawią, że powietrze będzie cały czas w ruchu, a odpowiednia cyrkulacja zapewni przyjemny chłód.

UPAŁ – co robić? Włącz klimatyzację

Ostatecznym rozwiązaniem jest zakup klimatyzatora. Jeśli faktycznie nie możemy poradzić sobie z upałami, a lokalizacja naszego mieszkania nie pozwala na chłodzenie pomieszczeń domowymi sposobami (np. mieszkanie na poddaszu), jedynym rozwiązaniem staje się zakup klimatyzatora. Klimatyzator zainstalowany w mieszkaniu przynosi dużą ulgę podczas upałów i znacznie obniża temperaturę. Jednak klimatyzacja ma też swoje wady. Zakup i instalacja klimatyzatora to duży koszt, a częste używanie klimatyzacji może prowadzić do częstych przeziębień i chorób.

UPAŁ – co robić? Odpowiednia aranżacja wnętrza

Oprócz zasłaniania okien i wyłączania zbędnych urządzeń elektrycznych, warto również zwrócić uwagę na aranżację wnętrza, aby walka z upałem była bardziej skuteczna. Unikaj używania ciemnych kolorów w wystroju, ponieważ ciemne materiały absorbują więcej ciepła. Zamiast tego, wybierz jasne barwy i lekkie tkaniny, które odbijają promienie słoneczne. Dodatkowo, inwestycja w rośliny indoorowe, takie jak paprocie czy fikusy, może również przynieść ulgę. Rośliny te nie tylko ozdobią wnętrze, ale także mają zdolność do naturalnego nawilżania powietrza, co może uczynić je bardziej znośnym w czasie upałów.

W marcu jak w…? Rozwiąż quiz i sprawdź, jak dobrze znasz polskie przysłowia o wiośnie

Pytanie 1 z 10
Dokończ przysłowie: „Kwiecień plecień, bo przeplata...”