Sprzątanie łazienki - jak wyczyścić łazienkę na błysk? Domowe sposoby na czystą łazienkę

2024-05-30 10:46

Niełatwo posprzątać łazienkę, by wszystko w niej lśniło. Jest w niej bowiem sporo zakamarków i miejsc wymagających szczególnej uwagi. Kamień, zmatowiała armatura, zszarzała fuga - to główne problemy podczas sprzątania łazienki . Zobacz, jak łatwo się ich pozbyć środkami do czyszczenia własnej roboty.

Sprzątanie łazienki - jak wyczyścić łazienkę na błysk? Domowe sposoby na czystą łazienkę

i

Autor: Getty Images

Osad z mydła i kamienia

  • Wapienny osad na kranie zlikwidujesz octem. Kawałek waty albo szmatkę nasącz octem, owiń wokół kranu i zostaw na 1-2 godziny.
  • Na szklanych drzwiach do kabiny prysznica często tworzy się matowy osad z mydła, który bez trudu daje się usunąć szmatką nasączoną octem. Zwłaszcza pod wpływem twardej wody na główce prysznica łatwo osadza się kamień wodny. Wyczyść starannie główkę starą szczoteczką do zębów albo do paznokci. Dziurki sitka poodtykaj igłą. Plastikowe części wyczyść połówką cytryny.
  • By usunąć kamień z muszli klozetowej, wlej do niej na noc roztwór wody i octu w proporcjach: 10 części wody na 1 część octu. Rano bez trudu usuniesz z muszli wapienny osad.

Czyszczenie armatury

  • Zmatowiała armatura znów będzie pięknie błyszczeć, jeśli wyczyścisz ją szmatką nasączoną spirytusem lub octem, a potem wypolerujesz. 
  • Do czyszczenia kolorowej armatury z tworzywa sztucznego używaj tylko łagodnych środków czyszczących, nigdy spirytusu albo octu, ponieważ pod ich wpływem  tworzywo chropowacieje.
  • Pozłacana armatura łatwo się rysuje, dlatego należy ją czyścić tylko ciepłą wodą z mydłem i miękką ściereczką. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Sposoby na usuwanie pleśni z łazienki

Usuwanie trudnych plam i osadów

  • Aby usunąć uporczywe plamy z kamienia i mydła na płytkach ceramicznych, przygotuj pastę z sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wody. Nałóż pastę na plamy i pozostaw na około 30 minut, a następnie wyczyść powierzchnię szczotką o miękkim włosiu i spłucz ciepłą wodą.
  • Dla dodatkowego zabezpieczenia przed osadem i zanieczyszczeniami, regularnie impregnuj fugi między płytkami specjalnym preparatem ochronnym. W ten sposób zapobiegniesz przesiąkaniu wilgoci oraz tworzeniu się nowych osadów i plam.
  • Jeżeli problemem są trudne do usunięcia osady na marmurowych powierzchniach, używaj specjalistycznych środków do czyszczenia marmuru, które są delikatne dla kamienia, ale skuteczne w usuwaniu zabrudzeń. Unikaj octu i cytryny, które mogą uszkodzić naturalny kamień.

QUIZ. Pamiętasz te zabawy z dzieciństwa? Pytamy o berka, chowanego i głupiego Jasia

Pytanie 1 z 15
Zabawa w głupiego Jasia polega na: