Lakier do paznokci nie tylko do paznokci: jak wykorzystać w domu lakier do paznokci?

2024-06-02 11:07

Lakiery do paznokci mają wbrew pozorom niejedno zastosowanie. Ich podstawowa funkcja jest oczywista, ale możemy je wykorzystać również w kuchni, łazience czy jako… ratunek z opresji. Przedstawiamy garść praktycznych pomysłów na nietypowe zastosowanie lakierów do paznokci.

Lakier do paznokci nie tylko do paznokci: jak wykorzystać w domu lakier do paznokci?

i

Autor: Getty Images

Jeśli jesteś posiadaczką lakieru do paznokci, który Ci się nie podoba, lub emalia po prostu się kończy i nie dasz rady pomalować już paznokci, nie wyrzucaj jej. Można jeszcze z niej zrobić użytek. Jaki? Oto kilka sprawdzonych zastosowań. Warto je poznać, by wykorzystać lakier do paznokci w awaryjnej sytuacji.

1. Oczko w rajstopieTo chyba najbardziej znane nietypowe zastosowanie lakieru do paznokci. Chyba każda z pań ma na koncie oczko w rajstopie, które pojawia się w najmniej odpowiednim momencie. W obliczu takiego dramatu doskonale sprawdza się bezbarwna emalia, która zapobiegnie powiększeniu się oczka.

2. Zabiegi renowacyjneLakiery do paznokci można wykorzystać do odnowienia starych bądź zniszczonych akcesoriów. Malując porysowane obcasy, przywrócisz im dawny wygląd. Również powierzchnię niektórych butów możesz „odnowić”, malując zniszczone miejsca (np. odpryski) odpowiednim odcieniem emalii. Pozostając w obuwniczym klimacie, warto wiedzieć, że jeśli zanurzy się postrzępione końcówki sznurowadeł w lakierze do paznokci, bez problemu będzie można przewlekać je przez dziurki, a przede wszystkim odzyskają one estetyczny wygląd. Lakierem możesz też pomalować stare uchwyty od mebli, a nawet zastosować go jako klej i przykleić uszkodzone oczko w pierścionku.

3. Dekorowanie lakierem do paznokciKolorowe lakiery do paznokci świetnie sprawdzą się jako środek „zdobniczy”. Można nimi dekorować meble (np. drzwiczki, szuflady) czy detale we wnętrzu, takie jak doniczki, osłonki lub akcesoria do przechowywania. Emalia do paznokci pomoże również w przygotowaniu ozdób świątecznych – możesz ją wykorzystać np. do przyklejenia brokatu.

4. Lakier do paznokci jako znacznik Kolejne praktyczne wykorzystanie lakieru do paznokci to oznakowanie nim nieprzezroczystych pojemników (wtedy będzie od razu wiadomo, co się w nich znajduje) albo zróżnicowanie kolorem kluczy, jeśli są do siebie podobne, a ty zawsze masz problem z otwarciem drzwi.

5. Zabezpieczanie emalią do paznokci Lakierem możesz pokryć rysę w naczyniu, żeby zapobiec dalszemu pękaniu. Możesz też pomalować nim nitki, którymi przyszyty jest guzik – dzięki temu nie będą się zbyt szybko przecierać (i guzik nie odpadnie). Podejrzliwym przyda się do zabezpieczenia koperty – „zalakowana” lakierem do paznokci zniechęci ciekawskich do zajrzenia, co się w niej znajduje.

6. Uszczelnianie drobnych przecieków Lakier do paznokci może być również nieocenionym sojusznikiem w sytuacjach, gdy potrzeba szybkiego uszczelnienia drobnych przecieków. Na przykład, jeśli zauważyłeś mikroskopijną dziurkę w wężu ogrodowym, która powoduje wyciek wody, bezbarwny lakier do paznokci może tymczasowo zapobiec dalszemu przeciekaniu. Emalią można też zabezpieczyć miejsca, które są podatne na korozję, jak śruby czy metalowe złącza. Dzięki temu nakładanym punktowo lakierem można spowolnić proces rdzewienia, co przedłuży żywotność różnych metalowych elementów.

Quiz. Znasz się na grzybach? Mocno się zdziwisz. Odpowiedz chociaż na 4 pytania.

Pytanie 1 z 10
Czym są grzyby?