Darmowy przejazd komunikacją miejską. Kto może skorzystać z takiego benefitu?
Komunikacja miejska to często wybierany środek transportu. Nie ma w tym nic dziwnego - w dzisiejszych czasach na ulicach jest mnóstwo samochodów, przez co często dostanie się w dane miejsce pojazdem nie należy do najprzyjemniejszych czynności. W skład komunikacji miejskiej wchodzą busy miejskie, autobusy oraz tramwaje. Czy można z nich korzystać za darmo? Okazuje się, że tak, trzeba jednak spełnić jeden warunek.
Za przejazd komunikacją miejską można zapłacić na dwa sposoby. Można kupić bilet miesięczny, uprawniający do przejazdów przez pełne 30 dni, jak i bilet jednorazowy, na dany przejazd. Uczniowie i studenci mogą dodatkowo skorzystać ze zniżek, które pozwalają im zaoszczędzić na korzystaniu z komunikacji miejskiej. Jest jednak pewien sposób, aby skorzystać z usług autobusów czy tramwajów zupełnie za darmo. Wystarczy posiadać jeden dokument.
Za darmo z komunikacji miejskiej mogą korzystać bowiem honorowi krwiodawcy. Osoby, które regularnie, dobrowolnie i nieodpłatnie oddają krew, mają do dyspozycji różnego rodzaju benefity. Jednym z nich jest możliwość korzystania z darmowej komunikacji miejskiej. W tym celu należy posiadać tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I stopnia. Tego typu benefit obowiązuje w takich miastach jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław. W innych miastach darmowa komunikacja dostępna jest dla krwiodawców drugiego i trzeciego stopnia. W tym miejscu należy wymienić takie miejscowości jak Włocławek, Oława, Suwałki, czy Racibórz.
W jaki sposób zostać honorowym dawcą krwi?
Aby zostać honorowym dawcą krwi należy zarejestrować się w jednostce organizacyjnej publicznej służby zdrowia. Honorowym dawcą może zostać każda osoba w wieku od 18 do 16 lat, ważąca minimum 50 kilogramów. Aby móc cieszyć się z wyżej wspomnianego tytułu nie można też wykonywać tatuażów w trakcie 4 miesięcy poprzedzających dzień oddania krwi oraz zabiegów operacyjnych. Stopnie tytułu Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi są nadawane po:
- oddaniu 5 i 6 litrów krwi przez kolejno kobiety i mężczyzny – III stopień,
- oddaniu 10 i 12 litrów krwi przez kolejno kobietę i mężczyznę – II stopień,
- oddaniu 15 i 18 litrów krwi przez kolejno kobietę i mężczyznę – I stopień.