Jakich naczyń nie można myć w zmywarce? Czego nie wolno wkładać do zmywarki?

2024-05-29 2:13

Zmywarka to spore ułatwienie naszej domowej codzienności. O ile łatwiej brudne naczynia załadować do zmywarki niż myć pod bieżącą wodą, niszcząc przy okazji wrażliwą skórę dłoni? Jednak nie wszystkie naczynia nadają się do zmywarki . Czego do niej lepiej nie wkładać?

Jakich naczyń nie można myć w zmywarce? Czego nie wolno wkładać do zmywarki?

i

Autor: Getty Images

W zmywarce możemy myć na szczęście większość codziennie używanych naczyń: talerze, szklanki czy garnki. W przypadku delikatnych szklanych kieliszków, należy jedynie zwrócić uwagę, aby były stabilnie ułożone, inaczej pod ciśnieniem wody mogą przewrócić się i potłuc. Są jednak równie delikatne naczynia, których do zmywarki lepiej nie wkładać.

Czego nie wolno myć w zmywarce?

Do zmywarki nie wkładajmy naczyń ręcznie zdobionych, szczególnie ceramiki czy porcelany, ale także delikatnych kryształów czy naczyń ze szkła ołowiowego.Także zastawa stołowa zdobiona złotem lub srebrem wymaga ręcznego mycia.

Ręcznie umyć jest także lepiej naczynia aluminiowe, termoplastyczne oraz drewniane (deski do krojenia, drewniane łyżki) lub z drewnianymi elementami np. uchwytami.To dotyczy na przykład noży kuchennych. Zresztą mycie w zmywarce szkodzi nie tylko  drewnianym uchwytom noży, ale też sprzyja stępieniu ich ostrzy.

Warto także ostrożnie postępować z plastikiem, które w bardzo wysokich temperaturach może uwalniać substancje szkodliwe dla zdrowia. Plastikowe naczynia dopuszczone do mycia w zmywarce mają specjalne oznaczenia, najczęściej umieszczone na spodzie ich dna.

Nie wolno w zmywarce myć sztućców srebrnych i platerowanych - nie tylko stracą blask, ale też w przypadku platerów ryzykujemy, że warstwa srebra ulegnie uszkodzeniu pod wpływem mocnych detergentów używanych w zmywarce.

Jak sprawdzić, czy naczynie nadaje się do mycia w zmywarce?

Zawsze przed włożeniem danego naczynia do zmywarki upewnijmy się, że ma on specjalne oznaczenie, które da nam pewność, iż dana rzecz może być czyszczona przez maszynę. Może to być rowek na denku naczynia lub symbol zmywarki. Zazwyczaj taka informacja jest także umieszczona na opakowaniu produktu.

Tych oznaczeń nie znajdziesz jednak na porcelanie - szczególnie starej oraz na szkle - dlatego warto zapamiętać zasady dotyczące tych naczyń.

Aby zapewnić dłuższą żywotność naczyń mytych w zmywarce, powinniśmy również przestrzegać kilku dodatkowych zasad. Przede wszystkim, dbajmy o regularne czyszczenie samej zmywarki – usuwajmy resztki jedzenia z filtra, przecierajmy uszczelki i używajmy specjalnych środków do czyszczenia wnętrza urządzenia. Dobrą praktyką jest także nieprzeładowywanie zmywarki - naczynia układane zbyt blisko siebie mogą się nie domyć lub ulec uszkodzeniu. Warto również ustawiać niższą temperaturę mycia, szczególnie dla delikatniejszych naczyń – pozwoli to zminimalizować ryzyko uszkodzeń. Na koniec, dobrze jest sprawdzać i ewentualnie uzupełniać poziom soli i nabłyszczacza, co nie tylko poprawi efektywność mycia, ale również chroni urządzenie przed osadzaniem się kamienia. Dzięki tym zabiegom, nasze naczynia będą czyste, a zmywarka będzie działała sprawnie przez dłuższy czas.

20 pytań z wiedzy ogólnej. Sprawdź w quizie, ile wiesz o świecie. Nie będzie łatwo!

Pytanie 1 z 20
Znane na Warmii anielskie ruchańce to: