Jak wyczyścić klawiaturę komputera?

2024-06-03 9:49

Brudna klawiatura to problem nie tylko natury estetycznej. Nieczyszczona jest siedliskiem bakterii i może być przyczyną chorób. Mówimy, jak czyścić klawiaturę komputerów stacjonarnych i laptopów.

Jak wyczyścić klawiaturę komputera?

i

Autor: Getty Images

Klawiatura to najbardziej eksploatowana część komputera. Klawisze brudzą się od kurzu i spoconych palców, a w przestrzeniach między przyciskami gromadzą się okruszki. Nawet pozornie czysta kawiatura jest siedliskiem bakterii, warto więc regularnie ją czyścić.

Zakup drogich środków czyszczących mija się z celem - kosztują prawie tyle, co nowa klawiatura. My proponujemy skorzystanie z domowych sposobów. Jedyne niezbędne akcesorium to puszka ze sprzężonym powietrzem.

Czyszczenie klawiatury komputera stacjonarnego

Zanim rozpoczniesz czyszczenie, zrób zjęcie klawiatury i otwórz je na monitorze. Ułatwi to ponowne wkładanie zdemontowanych klawiszy.

Odłącz klawiaturę od zasilania i trzymając ją do góry nogami wytrząsaj okruchy i drobinki brudu. Żeby ułatwić sobie zadanie, użyj pędzelka ze sztywnym włosiem - dzięki niemu łatwiej usuniesz zaklinowane między klawiszami cząsteczki.

Kolejnym krokiem jest demontaż klawiszy. Do ich podważania przyda się śrubokręt z płaską końcówką. Żeby nie porysować klawiszy, zabezpiecz metalowe części śrubokręta taśmą klejącą.

Klawisze namocz w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Przecieraj je po kolei i układaj do wyschnięcia np. na ścierce.

Samą klawiaturę wyczyść sprzężonym powietrzem, wydmuchując zabrudzenia w jednym kierunku. Następnie przetrzyj urządzenie wilgotną szmatką. Trudno dostępne zakamarki klawiatury wyczyść patyczkami do uszu.

Na koniec zostało najżmudniejsze zadanie - zamocowanie wszystkich klawiszy. W tym momencie zrozumiesz, dlaczego tak ważne było zrobienie zdjęcia klawiatury.

Czyszczenie klawiatury niskoprofilowej (laptopowej)

Niskoprofilowe klawiatury wykorzystują mechanizmy typu scissor. Usuwanie, a dokładniej ponowne montowanie takich klawiszy, jest dużo bardziej problematyczne niż w zwykłej klawiaturze, dlatego sposób czyszczenia tych modeli różni się od opisanego wyżej.

W związku z długotrwałym montażem klawiszy, proponujemy zdjąć tylko kilka przycisków z jednej strony klawiatury. Czyszczenie zaczynamy od ustawienia rurki sprzężonego powietrza po tej stronie klawiatury, która ma klawisze. Pod wpływem dużego ciśnienia cząsteczki brudu przepychamy do miejsca, gdzie przyciski zostały zdjęte.

Do czyszczenia klawiszy używamy mokrej szmatki lub specjalnie przeznaczonych do tego wilgotnych chusteczek antybakteryjnych.

Warto również zwrócić uwagę na regularność czyszczenia klawiatury oraz jej ochrona przed zanieczyszczeniami. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie silikonowych osłon na klawiaturę, które można łatwo zdjąć i umyć pod bieżącą wodą. Tego rodzaju osłony skutecznie chronią sprzęt przed zalaniem oraz przedostawaniem się brudu i kurzu pomiędzy klawisze. Nie bez znaczenia jest także higiena użytkownika – regularne mycie rąk przed korzystaniem z komputera znacząco ogranicza gromadzenie się zanieczyszczeń na klawiaturze. Zaleca się także okresowe odkurzanie biurka i przestrzeni wokół stanowiska komputerowego, co pomoże w utrzymaniu czystości i dłuższej żywotności klawiatury.

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...