Jak usunąć PLAMY Z WOSKU? Sposoby na usunięcie wosku z ubrań i nie tylko

2024-05-30 8:47

Jak skutecznie usunąć plamy z wosku? Jakie są sposoby na usunięcie wosku z ubrań, obrusu, dywanów czy mebli? Zdradzamy sprawdzone pomysły na pozbycie się tych uciążliwych plam.

Jak usunąć PLAMY Z WOSKU? Sposoby na usunięcie wosku z ubrań i nie tylko

i

Autor: Getty Images

Plamy z wosku na ubraniach

Usunięcie wosku z różnego rodzaju powierzchni często może powodować duże problemy. Jeśli poplamimy na przykład ubranie albo obrus plamy z wosku możemy usunąć z nich na kilka sposobów.

Na początku należy ściągnąć wosk z tkaniny. Następnie po obu stronach plamy przykładamy arkusz papieru albo serwetkę i prasujemy ją nagrzanym żelazkiem. Należy prasować aż do momentu, w którym na tkaninie przestaną pojawiać się plamy. Warto także zalać plamę wrzątkiem. Jeśli wszystkie wyżej wymienione sposoby nie okażą się skuteczne powinniśmy do plamy przyłożyć szmatkę z rozpuszczalnikiem. Uważajmy jednak, aby nie zniszczyć w ten sposób tkaniny.

Usuwanie wosku z dywanu

Idealnym sposobem na usunięcie plam z wosku z dywanów jest zastosowanie spirytusu. Wcieranie spirytusu sprawi, że wosk bardzo szybko się wykruszy. Przed tym należy jednak sprawdzić czy wosk już wysechł. Jeśli nie należy na nim położyć kostkę lodu i poczekać aż  stwardnieje.

Jak pozbyć się plan w wosku z płótna?

Plamy z wosku na lnianych płótnach można zredukować za pomocą oleju roślinnego. Należy go wcierać w plamę. Nadmiar oleju wycieramy suchą szmatką.

Plamy z kolorowych świeczek

Plamy z kolorowych świec są często bardzo trudne do wywabienia. W zależności od wielkości plamy możemy zastosować różne sposoby. Można na przykład sporządzić pastę z krochmalu lub skrobi. Warto także spróbować wyczyścić plamę ze świeczki za pomocą środków chemicznych. Skuteczny jest także rozpuszczalnik.

Jak usunąć wosk z mebli?

W bardzo wielu przypadkach plamy z wosku na meblach i różnego rodzaju powierzchniach płaskich można usunąć zwykłym zdrapaniem. Jednak jeśli będzie to sprawiało trudność, powinniśmy na plamie położyć kostkę lodu na około 5 minut i spróbować ponownie zeskrobać wosk. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Plamy z wosku na skórach i tkaninach delikatnych

Usuwanie plam z wosku z delikatnych materiałów, takich jak jedwab czy kaszmir, wymaga bardziej subtelnego podejścia. W takim przypadku warto zastosować specjalistyczne odplamiacze przeznaczone do delikatnych tkanin. Innym sposobem jest użycie suszarki do włosów ustawionej na niską temperaturę, aby delikatnie podgrzać wosk, a następnie za pomocą miękkiej szmatki ostrożnie go wytrzeć. Ważne jest, aby nie pocierać zbyt mocno, aby nie uszkodzić włókien materiału. Po usunięciu głównej części wosku, resztki można usunąć za pomocą małej ilości mydła do prania delikatnych tkanin rozpuszczonego w letniej wodzie, a następnie wypłukać z tkaniny. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić niewielki, niewidoczny fragment materiału przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody usuwania plam, aby upewnić się, że nie uszkodzisz tekstury i koloru tkaniny.

QUIZ. Niecodzienne polskie słowa. Słyszałeś je kiedykolwiek i wiesz, co znaczą?

Pytanie 1 z 10
Kim jest basałyk?