Jak się pozbyć z ubrań plam z żywicy?

2024-05-28 23:26

Usunięcie plamy z żywicy jest stosunkowo trudne, ale nie niewykonalne. Wystarczy, że będziesz się stosować do naszych rad. Radzimy krok po kroku, jak usunąć plamę z żywicy z tkanin wełnianych, bawełnianych i ze sztucznego włókna.

Jak się pozbyć z ubrań plam z żywicy?

i

Autor: Getty Images

Usuwanie plamy z żywicy z tkanin wełnianych i bawełnianych

Jeżeli pobrudziłeś żywicą swoją ulubioną bawełnianą bluzkę będziesz potrzebował: talku, spirytusu denaturowanego i terpentyny, lub zmywacza do paznokci, względnie acetonu. Musisz się jednak upewnić, że zmywacz, lub aceton nie uszkodzą tkaniny, ponieważ niektóre barwniki źle reagują na związki zawarte w tych substancjach. Używając tych substancji możesz z powodzeniem przystępować do pracy:

  1. Najpierw posyp lewą stronę tkaniny obficie talkiem, w miejscu gdzie jest plama.
  2. Zmieszaj 3 łyżeczki spirytusu denaturowanego i 1 łyżeczkę terpentyny.
  3. Nasącz mieszaniną gazę i pocieraj plamę po prawej stronie, przez kilka minut.
  4. Po tym zabiegu tkaninę należy wyprać.

Wywabianie plam z żywicy z tkaniny z włókna sztucznego

Postępowanie w pierwszym przypadku należy zastosować odpowiedni roztwór:

  1. Przygotuj roztwór terpentyny i spirytusu denaturowanego, ale tym razem zmieszaj je w równych ilościach.
  2. Zamocz w roztworze szmatkę i pocieraj do tego momentu aż plama zniknie.
  3. Na koniec przepierz w mydlanej wodzie i wypłucz tkaninę.

Innym sposobem na usunięcie plamy z żywicy jest użycie benzyny, rozpuszczalnika. Sprawdzony sposobem jest także posmarowanie plamy masłem i zmycie jej po kilku minutach roztworem 4 łyżeczek amoniaku i 1 łyżeczki soli. Po każdym z tych zabiegów należy oczywiście tkaninę należy wrzucić do prania.

Warto również pamiętać, że usuwanie plam z żywicy może być trudniejsze w przypadku starszych plam, które zdążyły się wchłonąć głębiej w struktury włókien. W takich sytuacjach szczególnie przydatne mogą być enzymatyczne środki czyszczące, które są dostępne w formie specjalnych detergentów przeznaczonych do usuwania trudnych plam. Enzymy pomagają w rozkładaniu złożonych związków organicznych, które stanowią podstawę żywicy. Należy nanieść niewielką ilość enzymatycznego środka bezpośrednio na plamę, delikatnie wmasować go w tkaninę i pozostawić na kilka minut przed przystąpieniem do prania. Takie podejście może znacząco zwiększyć szanse na całkowite usunięcie trudnych plam z żywicy bez uszkodzenia materiału. Ponadto, przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka, zawsze warto przetestować go na mało widocznym fragmencie tkaniny, aby upewnić się, że nie spowoduje odbarwienia ani innych uszkodzeń. W przypadku tkanin delikatnych lub bardzo cennych, lepiej skorzystać z usług profesjonalnej pralni chemicznej.

QUIZ. Potrafisz się zachować przy stole i w towarzystwie? Te zasady savoir-vivre'u znają tylko wybrani. Pokaż, że jesteś jednym z nich

Pytanie 1 z 10
Kto powinien pierwszy wyciągnąć rękę przy powitaniu?