Jak się pozbyć kurzu z domu? Sprawdzone porady

2024-05-31 10:49

Nawet gdybyśmy wycierali kurz codziennie, każdego dnia mielibyśmy co robić. Kurz – szczególnie latem, gdy jest sucho, a my częściej otwieramy okna – osiada bardzo szybko. Jak można skuteczniej ścierać kurz, aby dłużej nie osiadał? Mówimy, jakie są sposoby radzenia sobie z kurzem.

Jak się pozbyć kurzu z domu? Sprawdzone porady

i

Autor: Getty Images

Nawet jeśli kurz jest, nie musi być widoczny

Bardzo ciężko jest się całkowicie pozbyć kurzu z domu. Nawet codziennie wycieranie mebli i przedmiotów z kurzu nie zagwarantuje pełnej czystości, kurz wchodzi w najmniejsze szczeliny, z których nie jesteśmy go w stanie wydobyć. Ale możemy zaaranżować przestrzeń tak, aby nie rzucał się w oczy. Z pewnością nie będziemy musieli codziennie zawracać sobie głowy kurzem, jeśli zdecydujemy się na jasną podłogę i jasne meble – na nich kurz jest dużo mniej widoczny.

Schowajmy drobne przedmioty

Jeśli nie chcemy, żeby kurz miał gdzie osiadać, musimy schować drobne przedmioty. Dużo łatwiej będzie nam przetrzeć płaską powierzchnię, żeby pozbyć się z niej kurzu, niż po raz kolejny wyczyścić kolekcję misternie wykonanych lalek czy też modeli samochodowych, w których kontrukcji jest wiele drobnych szczegółów.

Szczelne okna to podstawa

Aby kurz nie dostawał się do mieszkania, warto zadbać o szczelne okna. Są nawet takie, które mają specjalne, dodatkowe zabezpieczenia przed kurzem. To rzeczywiście działa. Jeśli zawiesimy w oknach firany i zasłony, stworzymy kurzowi blokadę. W pierwszej kolejności kurz osiądzie właśnie na tkaninach, a dopiero później przemieści się na resztę mieszkania.

Filtr powietrza jako sposób na radzenie sobie z kurzem

Warto jest zakupić oczyszczacz powietrza, którego filtry pochałaniają nie tylko kurz, ale też nieprzyjemne zapachy. 

Jak ścierać kurz, aby szybko nie osiadał?

Przed ściaraniem kurzu dobrze jest nawilżyć ściereczkę wodą z płynem do płukania tkanin. Taki płyn ma właściwości antystatyczne – na powierzchni wytartej takim płynem kurz osiada znacznie wolniej.

Jak pozbyć się kurzu z miejsc trudno dostępnych?

Do usuwania kurzu z miejsc trudno dostępnych warto kupić miotełkę na drążku teleskopowym. Taki zakup to koszt ok. 20 zł, a ułatwienie jest naprawdę duże. Można nią sięgnąć np. za kaloryfer i pod sufit.

Oprócz tradycyjnych metod usuwania kurzu, coraz większą popularność zyskują nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jednym z nich są roboty sprzątające, które oprócz odkurzania, mają również funkcję mopowania. Wyposażone w zaawansowane filtry HEPA, są w stanie zatrzymać nawet najmniejsze cząsteczki kurzu, które mogą być niezauważalne gołym okiem. Warto też wspomnieć o nowoczesnych odkurzaczach bezprzewodowych z podwójnym systemem filtracji, które znacznie zwiększają efektywność sprzątania. Zyskujące popularność systemy inteligentnego domu pozwalają na programowanie tych urządzeń, co sprawia, że sprzątanie może odbywać się automatycznie i regularnie, minimalizując tym samym obecność kurzu w mieszkaniach. Takie innowacyjne podejście do sprzątania nie tylko ułatwia życie, ale również poprawia jakość powietrza w naszych domach.

Arcytrudny QUIZ z wiedzy ogólnej. 33 pytania dla wytrwałych. 31/33 sukcesem!

Pytanie 1 z 33
1. Jak nazywa się środek stylistyczny, który stworzony jest z wyrazów o przeciwnej treści tworząc sprzeczność np. "żywy trup"?