Jak się chronić przed meszkami? Sposoby na meszki: jak nie dać się pogryźć?

2024-05-30 7:40

Meszki to drobne owady, które w okresie wiosenno-letnim są prawdziwym utrapieniem. Żywią się krwią i są w stanie zabić nawet dorosłego konia. Śladami po ukąszeniach meszek są bardzo swędzące bąble i obrzęki. Jak się chronić przed meszkami? Jakie są sposoby na meszki ?

Jak się chronić przed meszkami? Sposoby na meszki: jak nie dać się pogryźć?

i

Autor: Getty Images

Czym są meszki?

Meszka jest owadem z rodziny Simulidae. Charakteryzuje się dużymi szerokimi skrzydłami, krótkimi nogami i niewielkimi rozmiarami ciała, dochodzącymi u największych gatunków do 6 mm długości. Posiada narządy gębowe typu gryząco-ssącego W Polsce występuje około 50 gatunków, z których kilkanaście jest krwiopijnych.

Podobnie jak u komarów, wśród meszek gryzą wyłącznie samice. Krew ludzi i innych ssaków meszce potrzebna jest do złożenia jaj. Meszka składa jaja w wodzie. Z nich wykluwają się larwy, które prowadzą osiadły tryb życia i żywią się wodnymi zawiesinami organicznymi. Mroźne zimy mogą ograniczać liczbę meszek.

Kiedy meszki atakują? Jakie są skutki ukąszenia?

Meszki zaczynają atakować w maju i są aktywne przez aż do końca wakacji. Meszka jest mniej natrętna przy chłodniejszej temperaturze i dużym wietrze. Gdy jest cieplej i nie ma wiatru, rój meszek przystępuje do ataku.

Miejsce po ukąszeniu przez meszkę na ogół szczypie, swędzi, jest obrzmiałe i przyjmuje postać bąbla na skórze. U osób uczulonych może spowodować nawet osłabienie i gorączkę.

Jak się chronić przed meszkami?

Aby ochronić się przed meszkami, powinniśmy w pierwszej kolejności ubrać się tak, aby zasłonić jak największą powierzchnię ciała, a pozostałe nieosłonięte miejsca warto np. natrzeć olejkami eterycznymi o zapachu lawendy czy wanilii, gdyż meszki tych zapachów nie tolerują.

W podobny sposób działają również olejki do opalania; ich zapachu owady te również nie lubią. Warto też zażywać regularnie witaminy z grupy B, w szczególności B5 i B12. Odstrasza je również zapach dymu z grilla i czosnku. Na rynku są również dostępne dość skuteczne preparaty przeciwko meszkom.

CZYTAJ TEŻ:

Czy ugryzienie meszki jest groźne? Czy meszki są niebezpieczne dla człowieka?http://www.mowimyjak.pl/dom/domowe-sos/czy-ugryzienie-meszki-jest-grozne-czy-meszki-sa-niebezpieczne-dla-czlowieka,121_56705.html

Warto również wiedzieć, że meszki mogą przenosić niektóre choroby. Choć w Polsce jest to rzadkość, w innych częściach świata meszki są wektorami dla chorób takich jak onchocerkoza, znana również jako "ślepota rzeczna", powodowana przez nicienie z rodzaju Onchocerca volvulus. Ta choroba jest szczególnie niebezpieczna w niektórych krajach Afryki i Ameryki Łacińskiej. Świadomość potencjalnych zagrożeń zdrowotnych związanych z ukąszeniami meszek jest ważna, zwłaszcza podczas podróży do rejonów, gdzie te owady są bardziej powszechne. Dlatego zawsze warto stosować odpowiednie środki ostrożności i ochrony, niezależnie od miejsca pobytu.

QUIZ. Pamiętasz te zabawy z dzieciństwa? Pytamy o berka, chowanego i głupiego Jasia

Pytanie 1 z 15
Zabawa w głupiego Jasia polega na: