Jak samemu zrobić NATURALNY ODŚWIEŻACZ POWIETRZA? Przepisy na odświeżacze z olejków eterycznych i suszonych kwiatów

2024-05-31 15:28

Każdy z nas lubi, gdy w domu ładnie pachnie, sięgamy więc po odświeżacze powietrza. Zawierają syntetyczne substancje zapachowe, z których wiele działa niekorzystnie na drogi oddechowe. Przygotujmy więc potpourri, naturalny odświeżacz powietrza , z którego unosi się naturalny zapach ziół, kwiatów i przypraw.

Jak samemu zrobić NATURALNY ODŚWIEŻACZ POWIETRZA? Przepisy na odświeżacze z olejków eterycznych i suszonych kwiatów

i

Autor: Getty Images

Pojawiają się doniesienia, że syntetyczne substancje zapachowe zawarte w odświeżaczach powietrza mogą przyczynić się do rozwoju astmy, alergii, infekcji dróg oddechowych, a także do innych problemów zdrowotnych. Natomiast zapachy stworzone przez naturę są bezpieczne i korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. 

Olejki eteryczne w kominku do aromaterapii

Najprostszy sposób na odświeżenie powietrza to podgrzewanie olejków eterycznych w kominku do aromaterapii. Jest on wyposażony w malutką miseczkę. Wlewamy do niej wodę, kilkanaście kropli olejku eterycznego i zapalamy pod miseczką świeczkę typu tea light. Po chwili pokój wypełnia zapach róż, bergamotki, pomarańczy. Gdy jesteśmy przeziębieni, możemy wlać do miseczki z wodą  olejek eukaliptusowy czy tymiankowy. Pomagają udrożnić drogi oddechowe.

Potpourii, czyli miseczka z suszonymi kwiatami

Potpourii to dekoracyjne naczynie wypełnione mieszanką suszonych roślin. W jego skład wchodzą trzy podstawowe elementy:

  • aromatyczne suszone kwiaty, zioła, owoce, a także przyprawy,
  • naturalne utrwalacze zapachu, które zapewniają długotrwały aromat potpourri, np. trociny, wiórki drewna, kłącze tataraku, kłącze kosaćca (irysa), cynamon, jagody sumaka,
  • olejki eteryczne.

Z tych składników można przygotować różne mieszanki zapachowe. Warto dodać do nich także kwiaty, które po wysuszeniu nie pachną, ale dają ciekawy efekt kolorystyczny, np. chabry. Świeżo przygotowane potpourri zamykamy w szczelnym naczyniu na ok. 2 miesiące, aby zapachy się ze sobą pomieszały i zostały wchłonięte przez wypełniacze. Potem przesypujemy je do otwartego naczynia. Gdy zapach potpourri zacznie słabnąć, ponownie skropmy go olejkami eterycznymi.

Przepisy na naturalne odświeżacze powietrza

Co z czym zmieszać? Zależy to od naszej inwencji. Podajemy przykładowe przepisy na potpourri.

Potpourri różano-ziołowe

3 filiżanki suszonych płatków róży * łyżka kwiatów lawendy * 2 filiżanki dowolnych suszonych kwiatów * filiżanka ziół: mięty, tymianku, majeranku * łyżeczka mielonego ziela angielskiego * 2 łyżeczki rozdrobnionego kłącza tataraku * po 5 kropli olejku bergamotowego i sandałowego.  

Potpourri cytrynowo-rumiankowe

Filiżanka kwiatów nagietka * filiżanka kwiatów rumianku * po pół filiżanki melisy, bazylii i macierzanki *pół filiżanki suszonej skórki cytrynowej *2 łyżki rozdrobnionego kłącza tataraku lub trocin * 10 kropli olejku rumiankowego.

Oprócz olejków eterycznych i potpourri, istnieją również inne metody wykorzystania naturalnych składników do odświeżania powietrza w naszym domu. Jednym z efektywnych sposobów jest zastosowanie domowych sprayów zapachowych. Można je przygotować, mieszając wodę destylowaną z kilkoma kroplami ulubionych olejków eterycznych, takich jak lawenda, mięta pieprzowa czy cytryna, i przelaniu mieszanki do butelki z atomizerem. Taki spray może być używany do odświeżania zaniedbanych miejsc, a także jako naturalny dezodorant do tkanin. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie goździków i cytrusów, układając goździki w świeżo przekrojone owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze czy cytryny, które nie tylko dekorują wnętrze, ale również emitują przyjemny aromat. Te proste, naturalne metody są bezpieczne dla zdrowia i mogą stanowić doskonałą alternatywę dla syntetycznych odświeżaczy powietrza.

Quiz z wiedzy ogólnej dla erudytów. Wynik powyżej 10/15 będzie prawdziwym triumfem!

Pytanie 1 z 15
W którym województwie leży Zakopane?