Jak rozciągnąć buty domowym sposobem? Jak zwiększyć rozmiar butów?

2024-06-02 7:52

Dobre, skórzane buty to podstawa każdej kreacji – wiedzą to wszystkie kobiety, a coraz częściej także mężczyźni. Jak rozciągnąć rozmiar skórzanego buta tak, by idealnie pasował na naszą stopę? Mamy na to świetny sposób, który wykonasz z powodzeniem w domu i nie zniszczysz obuwia!

Jak rozciągnąć buty domowym sposobem? Jak zwiększyć rozmiar butów?

i

Autor: Getty Images

„Piękne, ale cisną”. Zdarza się, a kobiety wiedzą to bardziej. Skórzane czółenka, szpilki, pantofle stanowią oś naszych stylizacji – do pracy, na przyjęcie i na wypad ze znajomymi. Jak to się zwykle zaczyna? Były piękne, w promocji i jedyne w całym sklepie – nasze BUTY MARZEŃ! Rozmiar wprawdzie też dobry, choć mogłyby być ciut większe.Tak zwana „połówka” - rozmiar niegdyś dostępny w powszechnym użytkowaniu, dziś zagubiony w czasach współczesnej standaryzacji wszystkiego.  Trudno – są jedne, krzyczą do nas „bierz mnie!” i prezentują się najładniej na świecie. Kupujemy i jest pięknie. Koszmar zaczyna się jednak tuż po przyjściu do domu…

Jak rozciągnąć rozmiar buta domowym sposobem?

Jak rozciągnąć rozmiar skórzanego buta tak, by idealnie pasował na naszą stopę? Namaczanie i suszenie na stopie to metoda archaiczna i często niszczycielska dla obuwia. A przecież to przez wzgląd na ich prezencję właśnie tak bardzo zależy nam na dopasowaniu obuwia do właściciela. Jeżeli różnica w rozmiarze jest niewielka i zależy nam głównie na zwiększeniu komfortu użytkowania skórzanego obuwia - mamy na to sposób, który wykonasz z powodzeniem w domu i nie zniszczysz obuwia! Ileż siostry Kopciuszka dały by za tą wiedzę…

Jak rozciągnąć rozmiar buta domowym sposobem: ZRÓB TO SAM

Nałóż grube skarpety i włóż nogę w obuwie. Skarpeta powinna być grubsza, ale nie na tyle, by uniemożliwić wciśnięcie stopy w pantofel. Następnie bierzemy suszarkę do włosów, włączamy najwyższą moc i miotamy ciepłym powietrzem, półkolistym i zmiennym ruchem najciaśniejsze miejsca obuwia. Staramy się przy tym nie trzymać gorącego nawiewu dłużej w jednym miejscu, gdyż (jeśli obuwie nie jest szyte) możemy spowodować odklejenie się podeszwy. Jednorazowo nagrzewamy obuwie suszarką przez max. 2-3 minuty. Następnie, nie wyjmując stopy w skarpecie z obuwia, starajmy się pochodzić w rozgrzanym pantoflu po domu. Za kilka minut, gdy obuwie ostygnie, powtórzmy czynność z suszarką i ponownie rozchodźmy obuwie. Efekt zaskoczy najbardziej wymagające siostry Kopciuszka.

Oprócz metody z suszarką, istnieje kilka innych domowych sposobów, które mogą pomóc w rozciąganiu skórzanych butów bez ich uszkodzenia. Jednym z popularnych rozwiązań jest zastosowanie techniki „mrożenia”. Wystarczy napełnić szczelne woreczki foliowe wodą, umieścić je wewnątrz butów i włożyć całość do zamrażarki na kilka godzin. Woda zamieniając się w lód, delikatnie rozszerza się, rozciągając skórzane obuwie. Następnie wyjmujemy buty z zamrażarki, czekamy aż lód się rozpuści i wyciągamy woreczki. Inny sposób to wykorzystanie specjalnych sprejów do rozciągania obuwia dostępnych w sklepach obuwniczych, które w połączeniu z noszeniem butów przez kilka godzin pomagają w dopasowaniu ich do kształtu stopy. Ważne jest, aby pamiętać, że każda metoda powinna być stosowana ostrożnie, aby uniknąć trwałego uszkodzenia obuwia.

Quiz 100 pytań z wiedzy ogólnej. 82/100 oznacza, że masz umysł doskonały!

Pytanie 1 z 100
1. Na początek coś prostego. Który ocean jest największy?