Jak pozbyć się muszek owocówek? Domowe sposoby na muszki owocowe

2024-05-31 3:04

Muszki owocówki to letni koszmar w naszych domach. Rozkrojone warzywa, owoce, otwarty słoik dżemu, szklanka z sokiem. Fermentujące produkty spożywcze to najczęstsza przyczyna pojawiania się tych owadów. Jaki jest najskuteczniejszy sposób na muszki owocowe ? Najpierw trzeba usunąć źródło, a później same muszki.

Jak pozbyć się muszek owocówek? Domowe sposoby na muszki owocowe

i

Autor: Getty Images

Pułapki na muszki owocówki

Do miski wkładamy pokrojone kawałki owoców lub tylko skórki (np. z jabłka). Przykrywamy miskę folią i naciągamy ją, tak żeby nie została żadna szczelina. Nakłuwamy folię w kilku miejscach, tworząc małe dziurki, przez które muszki będą mogły wlecieć, ale już nie wydostaną się z pułapki.

Inny sposób na muszki owocowe to plastikowa, najlepiej dwulitrowa butelka. Odkręcamy z niej korek i przecinamy ją na pół. Następnie nalewamy do dolnej części słodki sok, np. pomarańczowy, i górną część wkładamy (otworem do dołu) do środka dolnej. Sklejamy obie części butelki taśmą samoprzylepną, wtedy muszka owocówka nie będzie w stanie się wydostać z tak stworzonej konstrukcji. Pułapkę po wykorzystaniu zawiązujemy w folię i wyrzucamy.W sklepach możemy znaleźć gotowe pułapki na muszki owocówki, bezpieczne i niedrogie, które skutecznie pomogą pozbyć się muszek owocowych z domu.

Zwalczanie owadów strumieniem gorącego powietrza

Aby zwalczyć muszki owocówki, można spróbować metody z użyciem suszarki. Strumień gorącego powietrza kierujemy w stronę grupki muszek owocówek. Gorące powietrze sprawi, że owady po prostu się „usmażą”.

Zapachowy sposób na muszki owocówki

Warto spróbować zwalczać muszki owocowe zapachem, np. mentolowym. Sprawdzą się do tego celu specjalne zapachy, świeczki, a nawet cukierki.

Jak się ochronić przed muszkami owocówkami

Profilaktyka to podstawa, pamiętajmy więc o następujących zasadach:

  • nie przechowujmy resztek żywności, która może fermentować (przejrzałe warzywa, owoce)

  • zamykajmy dokładnie pojemniki z artykułami spożywczymi (soki, sosy, dżemy, wino, ocet)

  • jak najwięcej artykułów spożywczych przechowujmy w pojemnikach

  • nie trzymajmy roślin, które mogą być wabikiem muszek owocówek

  • specjalne siatki wstawiane do okien mogą stanowić dodatkową ochronę przed muszkami owocówkami

  • systematycznie wyrzucajmy śmieci

  • dbajmy o porządek – zmywajmy naczynia, utrzymujmy w czystości zlewozmywak i gąbkę do mycia naczyń

Domowe środki na muszki owocówki

Skutecznym i prostym sposobem na pozbycie się muszek owocówek jest użycie octu jabłkowego w połączeniu z płynem do naczyń. Wystarczy nalać do małej miseczki ocet jabłkowy, a następnie dodać kilka kropli płynu do naczyń. Ocet przyciągnie muszki swoją fermentacyjną wonią, natomiast płyn do naczyń obniży napięcie powierzchniowe cieczy, co spowoduje, że muszki będą tonąć, gdy tylko wylądują na jej powierzchni. Innym skutecznym sposobem jest przygotowanie mikstury na bazie wody, cukru i kilku kropli płynu do naczyń. Te domowe środki są proste do przygotowania i mogą być bardzo efektywne w walce z muszkami owocówkami, zwłaszcza gdy są używane w strategicznych miejscach w kuchni i w pobliżu źródeł fermentacji.

Quiz z wiedzy ogólnej dla erudytów. Wynik powyżej 10/15 będzie prawdziwym triumfem!

Pytanie 1 z 15
W którym województwie leży Zakopane?