Jak posprzątać łazienkę bez chemii? Przepisy na ekologiczne i naturalne środki czystości

2024-05-31 14:11

Ekologiczne sprzątanie jest tanie i nie wpływa negatywnie na organizm. Naturalne środki czystości przygotujesz sięgając na kuchenną półkę po tanie i skuteczne środki czyszczące: kwasek cytrynowy, soda, ocet i cytryna sprawią, że sprzątanie łazienki i usuwanie kamienia stanie się łatwe i przyjemne.

Jak posprzątać łazienkę bez chemii? Przepisy na ekologiczne i naturalne środki czystości

i

Autor: Getty Images

Zastanawiasz się, jak posprzątać łazienkę bez użycia chemii? To nie jest wcale trudne, a ekologiczne sprzątanie i rezygnacja z chemii i detergentów, pozwoli nie tylko żyć w zgodzie z naturą, ale i oszczędzić pieniądze. Naturalne środki czyszczące znajdziesz w kuchni – środkami czystości są kuchenne przyprawy – soda, ocet, cytryna czy sól doskonale sprawdzą, gdzy zaczniesz sprzątanie łazienki. Poniżej składniki, które pomogą w bezpiecznym i ekologicznym sprzątaniu.

Domowe środki czystości:

• Soda oczyszczona – ma właściwości czyszczące, usuwa zapach, zmiękcza wodę, podnosi również zdolności czyszczące mydła. Sprawdzi się jako środek czyszczący do szorowania.• Ocet – czyści tłuszcz i kamień.• Cytryna, kwasek cytrynowy – czyści tłuszcz, kamień i odświeża.• Boraks – czyści i usuwa zapachy, zmiękcza wodę, sprawdzi się również jako środek dezynfekujący. • Mydło roślinne – biodegradowalne i całkowicie nietoksyczne. Dostępne w formie płynnej, płatków i kostek.

Jak przygotować domowe środki czystości?

Usuwanie kamienia z armatury łazienkowejDo usuwania kamienia z baterii użyj cytryny lub kwasku cytrynowego. Cytrynę wystarczy przeciąć na pół i trzeć elementy, na których zgromadził się osad, następnie spłucz wodą. Cytryna usunie nie tylko kamień, ale i rdzę. Kwasek cytrynowy wymieszaj z wodą do konsystencji pasty, nałóż na armaturę, pozostaw na 15 minut i spłucz dokładnie wodą.

Środek do usuwania osadu z wannyRównież w tym przypadku sprawdzi się ocet i soda oczyszczona. Powierzchnię wanny posyp sodą oczyszczoną i spryskaj ją octem, w wyniku czego soda zacznie się pienić. Wtedy za pomocą gąbki lub szczotki umyj wannę. Następnie dokładnie opłucz wannę ciepłą wodą.

Środek do czyszczenia odpływu• ¼ szklanki sody oczyszczonej wsyp do odpływu, a następnie zalej ½ szklanki octu, odczekaj 15 minut i zalej obficie odpływ wrzącą wodą. • ½ szklanki boraksu wlej do odpływu i zalej 2 szklankami wrzącej wody

Środek do czyszczenia sedesuPosyp wnętrze muszli sodą oczyszczoną (ok. ¼ szklanki) i skrop octem (rada – wlej ocet do butelki z atomizerem). Tak powstałą pastę zostaw na ½ godziny. Następnie wyczyść muszlę szczotką toaletową.

Środek do czyszczenia płytek ceramicznych oraz podłógDo 3,5 l wody wlej ¼ szklanki octu – tak powstałą mieszanką umyj płytki. Fugi będą jak nowe jeżeli wyczyścisz je papką z sody zmieszanej z wodą.

Usuwanie pleśni½ szklanki octu i ½ szklanki boraksu zamieszaj w 1 l ciepłej wody, zabrudzenie zmyj ściereczką.

Czyszczenie prysznica i drzwi kabiny prysznicowej Aby skutecznie usunąć osad z mydła i zacieki wodne z drzwi kabiny prysznicowej, przygotuj mieszankę z 1 części białego octu i 1 części wody destylowanej. Za pomocą rozpylacza nanieś roztwór na powierzchnię drzwi, pozostaw na kilka minut, a następnie przetrzyj miękką ściereczką lub gąbką. Jeśli zacieki są wyjątkowo trudne do usunięcia, możesz dodać do roztworu odrobinę sody oczyszczonej. Warto także pamiętać, że regularne czyszczenie prysznica po każdym użyciu, np. za pomocą gumowej ściągaczki do wody, zapobiegnie powstawaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń w przyszłości.

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?