Jak dbać o jedwab? Jak prać jedwab? SPRAWDZONE PORADY

2024-05-29 23:34

Jedwabna bluzka czy sukienka to marzenie niejednej kobiety. Niestety jedwab jest nie tylko drogi, ale i trudny w utrzymaniu. Sprawdź, jak dbać o ubrania z jedwabiu.

Jak dbać o jedwab? Jak prać jedwab? SPRAWDZONE PORADY

i

Autor: Getty Images

– Z jedwabnymi ubraniami nie ma żartów – mówi projektantka Ewa Krajewska. – Dbanie o jedwabne ubrania to poważna sprawa. Jest to materiał tak delikatny, ekskluzywny i kosztowny, że nie można sobie pozwolić na lekkomyślność – podkreśla. – Ubrania jedwabne trzeba delikatnie płukać w roztworze wody i cukru, cytryny, octu bądź soli. Co ważne, jedwab płuczemy tylko w zimnej wodzie! – dodaje.

Jak prać i płukać jedwab?

Płukanie ubrań z jedwabiu powinno odbywać się czterokrotnie. Na początku trzy razy w czystej wodzie bez wyżymania; ewentualnie można lekko wygniatać wodę. Ostatnie płukanie powinno odbyć się w wodzie z dodatkiem kawałka cukru i dużej ilości soku z cytryny.

– Dodaje się go w proporcji sok z jednego owocu na 1 litr wody. Sok można zastąpić także kwaskiem cytrynowym. Takie płukanie pozwoli uszlachetnić i nadać połysk jedwabnym tkaninom. Jeśli doda się do ostatniego płukania większą ilość cukru tkanina będzie bardziej usztywniona – radzi Krajewska. – Do ostatniego płukania białego jedwabiu należy dodać octu – 1 łyżka na 1 litr wody.

Jak prać i suszyć jedwab?

Ciemny jedwab po praniu najlepiej płukać w wodzie z niewielką ilością soli. Pożółkły jedwab po płukaniu trzeba wymoczyć kilka minut w roztworze wody z wodą utlenioną 12-proc. w proporcji 4:1 oraz dodatkiem kilku kropel amoniaku. Ten ostatni najlepiej dodać do wody na chwilę przed włożeniem jedwabiu – zaznacza Krajewska.

Okazuje się również, że biały jedwab jest szczególnie narażony na zżółkniecie. – Aby temu zapobiec, przed praniem moczy się go w mleku przez 1 godzinę. Z kolei już pożółkły jedwab należy prać w płatkach mydlanych w proporcji 1 ich łyżka na 1 litr wody – tłumaczy projektantka.

Jak prać jedwabne chustki i szaliki?

Jedwabne szaliki i chusty trzeba prać osobno, aby uniknąć zafarbowania. Pierze się je w letniej wodzie z mydłem, a płucze w wodzie z dodatkiem cukru. – Jedwabne szaliki i chusty można prać w wystudzonym wywarze z gotowanych kilka minut otrąb pszennych. Po płukaniu należy jedwabne ubrania wygnieść i delikatnie odsączyć z wody oraz zawinąć w kilka grubych ręczników. Następnie po upływie około godziny można wyprasować ciepłym żelazkiem odzież po lewej stronie – podkreśla Krajewska.

Bardzo ważną sprawą jest odpowiednie suszenie. Nie wolno jedwabnych tkanin suszyć na słońcu, bo zżółkną.

Pamiętajmy, że jeśli boimy się sami zająć naszym ciuchem, możemy oddac go do pralni. – To zawsze jest bezpieczne – mówi Ewa.

Ciekawym aspektem pielęgnacji ubrań z jedwabiu jest również ich prasowanie i przechowywanie. Przy prasowaniu jedwabnych tkanin należy unikać zbyt wysokiej temperatury, która może uszkodzić delikatne włókna. Najlepiej jest prasować jedwabne ubrania, gdy są jeszcze lekko wilgotne, co zapobiega powstawaniu trwałych zagnieceń. Dobrym sposobem na uniknięcie bezpośredniego kontaktu żelazka z materiałem jest zastosowanie cienkiej bawełnianej tkaniny jako pośredniej warstwy. Przechowywanie jedwabnych ubrań również wymaga szczególnej uwagi – należy unikać kontaktu z plastikiem, który może powodować żółknięcie materiału. Optymalnie jest przechowywać jedwab w ciemnych, chłodnych i suchych miejscach, na przykład w specjalnych bawełnianych pokrowcach na ubrania. Dodanie do szafy saszetek z lawendą lub cedrowych kulek pomoże również chronić jedwab przed molami.

Poznajesz te grzyby? Wyglądają, jak jadalne, a są trujące!

Pytanie 1 z 12
Grzyby na zdjęciu to:
Mleczaj rydz