Czym wyczyścić dłonie zabrudzone orzechami włoskimi?

2024-05-29 21:24

Zbieranie, obieranie z łupiny i jedzenie świeżych orzechów włoskich pozostawia na dłoniach brzydkie przebarwienia. Takie „brudne” ręce długo wyglądają nieestetycznie i intensywne mycie niewiele pomaga na ten defekt. Jak pozbyć się śladów po orzechu włoskim?

Czym wyczyścić dłonie zabrudzone orzechami włoskimi?

i

Autor: Getty Images

Zabrudzenia orzechami - jak się ich pozbyć ze skóry?

Barwnik znajdujący się w soku w liściach i zielonej łupinie owocu orzecha włoskiego jest na tyle mocny, że był swego czasu używany do barwienia włosów na kasztanowo (ślady na skórze pozostawia również świeża skórka jądra nasiennego, którą zdejmujemy zanim wyschnie, bo inaczej orzech wydaje się gorzki). Oznacza  to, że orzech włoski jest źródłem bardzo silnego barwnika zawartego w garbnikach, dlatego tak trudno się go pozbyć. Tym bardziej, że w przypadku dłoni i paznokci barwnik dostaje się głęboko, wchodzi w najmniejsze zakamarki naskórka. Dlatego właśnie tak trudno się go pozbyć, szorując ręce nawet pumeksem.

Powszechnie wiadomo, że zabarwienia ze skóry dają się czyścić kwasem. Można próbować zatem (nikt nie daje na to 100-procentowej gwarancji skuteczności) czyszczenia dłoni cytryną, kwaskiem cytrynowym, sokiem z kwaszonej kapusty lub octem. Cytrynę najlepiej przeciąć na pół i pocierać nią zabarwione miejsca (to przy okazji zabieg odżywczy, bo cytryna również zmiękcza skórę).

Kwasek cytrynowy należy rozrobić w niewielkiej ilości wody i taki „preparat” również wcieramy w ręce. Octem można nasączyć płatek kosmetyczny, którym wycieramy dłonie, co odważniejsi mogą w nim zamoczyć na chwilę całą rękę.

Tę ostatnią metodę stosujemy w przypadku soku z kiszonej kapusty i moczymy dłonie przynajmniej przez 10-15 minut. Trzeba pamiętać, że wszystkie kwasy mają właściwości żrące, a więc będą szczypały miejsca, gdzie skóra jest uszkodzona.          Niektórzy zdesperowani do usuwania orzechowego barwnika używają wybielaczy do ubrań, ale to już niemal inwazyjna metoda. Barwnika nie da się łatwo usunąć z czubków paznokci (mają podobny budulec jak włosy, a pamiętamy, że dobrze przyjmują kasztanowy kolor), dlatego najlepiej je przyciąć.

Generalnie, usunięcie z dłoni barwnika z orzecha włoskiego nie jest łatwe, na przyszłość polecamy kontakt z tym owocem w rękawiczkach!

Warto również dodać, że istnieją inne, mniej popularne metody, które mogą pomóc w usunięciu plam z orzecha włoskiego. Jedną z nich jest użycie pasty do zębów zawierającej wybielające składniki. Pasta wybielająca, naniesiona na zabarwione miejsca i pozostawiona na kilka minut, może pomóc w rozjaśnieniu plam. Następnie należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą. Inną opcją jest użycie oleju kokosowego, który ma właściwości nawilżające i może pomóc w łagodnym usunięciu barwnika ze skóry. Wmasowanie oleju w zabarwione miejsca przez kilka minut, a następnie spłukanie ciepłą wodą, może okazać się skuteczne. Warto również pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry po zastosowaniu jakiejkolwiek z tych metod, aby zminimalizować ryzyko podrażnień i zachować jej zdrowy wygląd.

Poznajesz te grzyby? Wyglądają, jak jadalne, a są trujące!

Pytanie 1 z 12
Grzyby na zdjęciu to:
Mleczaj rydz