Czym czyścić kabinę prysznicową? Sposób na czysty prysznic

2024-05-28 8:34

Czyszczenie kabiny prysznicowej spędza sen z powiek niejednej pani domu. Nawet najczystsza łazienka nie wygląda dobrze z osadem kamienia na przeźroczystych drzwiczkach kabiny prysznicowej. Jak się pozbyć zacieków nie uszkadzając szyby? Jak zapobiec powstawaniu nowych zacieków? Oto kilka porad dotyczących czyszczenia i utrzymania w czystości kabiny prysznicowej.

Czym czyścić kabinę prysznicową? Sposób na czysty prysznic

i

Autor: Getty Images

Kabiny prysznicowe wyposażone w drzwiczki z przeźroczystymi szybami - ze szkła albo z tworzywa sztucznego - narażone są na działanie twardej wody z kranu oraz mydła, które wysychając tworzą na powierzchni drzwi kabiny prysznicowej osad. Osad ten przybiera formę mało estetycznych, nieprzejrzystych zacieków, które są trudne do usunięcia.

Jak uchronić się przed zaciekami na kabinie prysznicowej?

Aby uniknąć żmudnego czyszczenia kabiny prysznicowej warto wybrać taką, która ma zaimpregnowane szyby, a wiec ich powierzchnia pokryta jest specjalną powłoką, która utrudnia zatrzymywanie się na niej wody, a więc nie dopuszcza się do powstawania osadu. Dzięki takiej powłoce utrzymanie kabiny w czystości jest dużo łatwiejsze, ale za taką powłokę dopłacić - nawet kilkaset złotych.

Żeby nie dopuścić do powstania osadu na kabinie prysznicowej warto po każdym skorzystaniu z prysznica poświęcić kilka sekund na wytarcie szyb. Można je wytrzeć miękką ściereczką lub usunąć wodę ściągaczem do szyb.

Czyszczenie kabiny prysznicowej

Do czyszczenia kabiny prysznicowej z uporczywych zacieków można kupić specjalny środek, który nie uszkadzając szyby oczyści ją z kamienia i osadów mydła. Takie środki do czyszczenia kabiny prysznicowej są jednak dość drogie i nie zawsze okazują się skuteczne. Na forach internetowych można znaleźć wiele opinii na temat takich środków. Wynika z nich że jednym ze skuteczniejszych jest płyn W5 dostępny sezonowo w sieci Lidl. Ma on niską cenę, ale nie zawsze można go kupić.

Można też użyć środka typu Domestos - ale uwaga - należy go rozcieńczyć w proporcji 1/10 z wodą. Tak rozcieńczonym środkiem myjemy kabinę i pozostawiamy na kilka-kilkanaście minut, a następnie spłukujemy. Osad całkowicie nie zniknie, ale częściowo się rozpuści i zmięknie. Wtedy łatwiej go usunąć mechanicznie, gąbką, miękką szczotką lub... drapaczką do szyb samochodowych. W podobny sposób można stosować płyn przygotowany samodzielnie: z octu lub kwasku cytrynowego.

Impregnacja kabiny prysznicowej

Po dokładnym oczyszczeniu kabiny, żeby dłużej cieszyć się efektami naszej pracy warto szybę zaimpregnować. Na rynku znajdują się specjalne środki do impregnacji drzwiczek prysznicowych, jeśli jednak nie chcemy wydawać na nie pieniędzy możemy spróbować domowego sposobu. W roli impregnatu świetnie sprawdza się wosk samochodowy. W tym celu należy nałożyć cienką warstwę wosku na szybę i bardzo dokładnie wetrzeć go miękką ściereczką, a następnie wypolerować.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Aby dodatkowo zwiększyć skuteczność i przedłużyć trwałość zastosowanej impregnacji, warto zwrócić uwagę na regularne, co kilkutygodniowe traktowanie szyb kabiny specjalnymi preparatami hydrofobowymi. Tego typu środki tworzą niewidzialną barierę, która minimalizuje przyleganie cząsteczek wody i mydła do powierzchni szkła czy tworzywa sztucznego. Dzięki temu ewentualne osady z kamienia są łatwiejsze do zmycia, a same szyby dłużej pozostają czyste. Warto też monitorować stan powłoki i w razie potrzeby ponownie nałożyć impregnat, co zapewni długotrwałą ochronę i estetyczny wygląd kabiny prysznicowej.

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...