Turyści zobaczą to miejsce po raz pierwszy. Nowość w zwiedzaniu Pałacu Buckingham

2024-07-11 12:37

Już od poniedziałku, 15 lipca każdy z Was, kto będzie w Londynie i, kto interesuje się życiem brytyjskiej rodziny królewskiej będzie mógł zwiedzić po raz pierwszy w historii wschodnie skrzydło Pałacu Buckingham. Między innymi, jedno z najważniejszych miejsc w budynku - Salę Centralną. Do kiedy będzie można zwiedzać?

Pałac Buckingham w Londynie

i

Autor: iStock / Getty Images Plus Front Pałacu Buckingham w Londynie

Pałac Buckingham - siedziba brytyjskiej rodziny królewskiej

Pałac Buckingham to główna, oficjalna siedziba królów Wielkiej Brytanii. Znajduje się ona w londyńskim Westminsterze. Od 187 lat pełni rolę głównej siedziby brytyjskich monarchów. Jest to największy tego typu pałac na świecie. Sam budynek został oddany do użytku w 1703 roku. Jest ważnym dla Brytyjczyków miejscem, w którym odbywają się najważniejsze wydarzenia dla kraju.

Historia Pałacu Buckingham

Pierwotnie pałac pełnił funkcję siedziby księcia Buckingham Johna Sheffielda. Pół wieku po oddaniu do użytku budynek został przejęty przez króla Jerzego III. Kompleks był sukcesywnie rozbudowywany. To tam gromadzili się Brytyjczycy, którzy chcieli oddać hołd członkom rodziny królewskiej. W 1997 roku księżnej Dianie, a w 2022 roku królowej Elżbiecie II.

Kiedy można zwiedzać siedzibę brytyjskich monarchów?

Od kwietnia do lipca każdego dnia, a w pozostałe miesiące co drugi dzień o 11:30 można zobaczyć uroczystą zmianę warty. Zwyczajowo w sierpniu i wrześniu, a w tym roku od 11 lipca do 29 września można zwiedzać niektóre fragmenty kompleksu pałacowego. Odbywa się to w czasie, gdy brytyjski władca przebywa poza pałacem (w podróżach, bądź w letniej posiadłości w szkockim Balmoral).

Wnętrza pałacowe - co jest do dyspozycji Windsorów?

Pałac Buckingham, to aż 600 komnat. 19 z nich służy do celów reprezentacyjnych. Znajdziemy tam 70 łazienek oraz dwieście sypialni! Przed budynkiem znajdziemy rzeźbę upamiętniającą królową Wiktorię z 1931 roku. To ta królowa ustanowiła właśnie Buckingham, jako główną rezydencję królewską.

Wielka nowość dla zwiedzających londyński pałac

Od poniedziałku, 15 lipca, po raz pierwszy w historii do zwiedzania zostanie przeznaczone nowe miejsce. Obywatele Wielkiej Brytanii, a także turyści nie mieli dotąd do niego wstępu. Chodzi o wschodnie skrzydło Pałacu Buckingham. Mimo, że udostępniono aż 6 tysięcy wejściówek, w cenie 75 funtów (blisko 380 złotych), rozeszły się one w zaledwie kilka godzin.

Co jest do zwiedzania we wschodnim skrzydle?

Wschodnie skrzydło Pałacu Buckingham to między innymi długi na 80 metrów korytarz. Ponadto są to: Sala Żółta, którą rodzina królewska używa do audiencji, oraz Sala Centralna. Ta druga ma symboliczne znaczenie. To tam zbiera się rodzina królewska, która szykuje się do wyjścia na balkon, by w ważnych wydarzeniach w życiu rodziny pozdrowić poddanych. Sam balkon nie będzie bezpośrednio udostępniony do zwiedzania. Będzie ono oddzielone od reszty terenu oddanego do zwiedzania szybą.

Zobaczcie, gdzie można wybrać się na wakacje w Polsce!