Hiszpania zimą: jaka pogoda panuje w Hiszpanii zimową porą?

2024-05-28 7:16

Hiszpania na ogół kojarzy się ze słońcem, jednak w zimie opady śniegu nie są rzadkością. Klimat na Półwyspie Iberyjskim jest bardzo zróżnicowany i trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka pogoda panuje w Hiszpanii właśnie zimą. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi 12 st. C.

Hiszpania zimą: jaka pogoda panuje w Hiszpanii zimową porą?

i

Autor: Getty Images

Nie wszyscy wiedzą, że po Szwajcarii, Hiszpania jest drugim najbardziej górzystym krajem w Europie, co ogromnie wpływa na zróżnicowane temperatur oraz klimatu między północą a południem kraju. Od ukształtowania terenu, regionu i wysokości nad poziomem morza zależy czy mieszkańcy cieszą się łagodną, czy mroźną zimą.

Północno-zachodnia Hiszpania

Północno-zachodni kraniec, leżący nad Atlantykiem charakteryzuje się dużą ilością opadów, częstymi mżawkami, porywistymi wiatrami, mgłą, ale też temperaturą ok.10°C. Słońce wyłania się tam zza chmur na średnio 3 godziny dziennie.

Centralna Hiszpania

W centrum Hiszpanii, znajdującym się w strefie klimatu oceaniczno-kontynentalnego temperatury spadaja poniżej zera i pojawiają się regularne opady śniegu, szczególnie na północy. W górach jest zimno, u podnóży gór panują ujemne temperatury, a w niektórych regionach śnieg utrzymuje się przez cały rok. W Madrycie zimą zdecydowanie można zmarznąć i zmoknąć, jest dużo chłodniej niż w lecie, a temperatura oscyluje wokół 5°C.

Wybrzeże

Za to na wybrzeżu Morza Śródziemnego słońce świeci nawet do 6 godzin dziennie, jest ciepło, mróz w ogóle się nie pojawia, a zdarzają się dni, kiedy można wyjść na plażę i się poopalać. Zima w klimacie subtropikalnym, w którym leży Andaluzja, to pora deszczowa, jednak średnia temperatura powietrza wynosi 15°C, a wody 18°C. Jest to dobra pora na wyprawy trekkingowe.

Wyspy Kanaryjskie

Na Wyspach Kanaryjskich trwa za to wieczne lato, a słońce świeci przez cały rok - deszcz praktycznie się nie zdarza. Ciągle wieje orzeźwiający wiatr, który pomaga przetrwać pradziwie upalne momenty – temperatura nie spada tam poniżej 20°C.

Quiz z wiedzy o Polsce. Na te pytania powinien odpowiedzieć każdy

Pytanie 1 z 10
Co wydarzyło 11 listopada 1918 roku?