Zaproszenie do Świata Tarota – Głupiec
Zapraszam Cię Drogi Czytelniku w podróż do świata Tarota i bogactwa jego symboli. Jako pierwszą przedstawię kartę GŁUPCA - otwierającą szereg Wielkich Arkanów.
Przychodząc na świat, człowiek jest jak symboliczny Głupiec i przechodzi w swoim życiu przez 21 archetypowych stacji życiowych, z których każda stanowi jego niepowtarzalne doświadczenie. Tak Głupiec zdobywa wiedzę o sobie, o świecie, o życiu...
0 GŁUPIEC - archetyp Dziecko
Jeśli to możliwe, przyjrzyj się obrazowi na karcie. Zwróć uwagę, czy Ci się on podoba i jakie odczucia w Tobie wzbudza? Może jakiś szczegół przyciąga Twój wzrok, a może pojawia się jakaś myśl? Z czym kojarzy Ci się nazwa?
Karta Głupca oznaczona jest cyfrą 0.
W potocznym rozumieniu, zero oznacza coś, czego nie ma - czyli „nic”. Kiedy „nic” nie istnieje, to właśnie zero może być bodźcem wyzwalającym powstanie wszystkiego, tak jak narodziny dziecka są początkiem jego nowej drogi życia. Zero ma w sobie wszystko, co niezbędne do stworzenia nowego bytu, nowego istnienia.
Słowo „Głupiec” nie oznacza w tym przypadku tego samego co „głupi”. Niesie w sobie raczej znaczenie bycia niedoświadczonym, niewinnym, czystym (bo jeszcze nie zabrudzonym, „nie zapisanym”), ale też spontanicznym, radosnym, wolnym.
To symbol dziecka, którym kiedyś byliśmy, a które dziś, często zapomniane, mieszka w naszym wnętrzu, w naszych wspomnieniach. Karta może przypominać o tej zapomnianej części naszych potrzeb oraz o naszych tęsknotach za nimi.
Głupiec kocha życie. Nie wie jeszcze czego szuka i dokąd zmierza, nie ma planu ani celu swojej życiowej wędrówki. Przyjmuje życie jak dar, z pełnym zaufaniem i dziecięcą radością. Jest beztroski i czuje się wolny, bo jest na początku drogi życia i jeszcze nie ma swoich doświadczeń, jeszcze nie wie co oznacza życie, nie zna smaku rozczarowań i porażek. Nie myśli jeszcze o przyszłości i o tym, jak przyjdzie mu żyć, gdy los będzie przed nim stawiał wciąż nowe wyzwania.
Historia życia Głupca może być życiorysem każdego z nas, ponieważ wszyscy przechodzimy w życiu przez te same etapy: dorastamy, idziemy do szkoły, potem do pracy, zakochujemy się, tworzymy związki, zawieramy małżeństwa, czasem kończymy je itd, itd, itd.
Głupiec kocha wolność i jest ona naturalnym jego stanem. Istotne dla niego są możliwości, jakimi dysponuje, czyli wola życia, wyobraźnia oraz entuzjazm. Głupiec posiada także umiejętność życia w świecie fantazji i marzeń. Pragnie też swoje marzenia realizować. Za sprawą Głupca możemy się cieszyć, bo jest on jak dziecko, radosne i ufne, żyjące tylko tą chwilą, która właśnie trwa.
Jeśli obecnie jesteś dorosły, to kiedyś na pewno byłeś małym dzieckiem…
Jeśli więc byłeś małym dzieckiem, miałeś swój własny wewnętrzny świat dziecięcych fantazji. Prawdopodobnie miałeś też swoje dziecięce sposoby na smutek, złe sny, na strach, czy na przetrwanie. Miałeś swoje ulubione zabawki.
Jeśli zechcesz poświęcić kilka chwil, możesz zajrzeć do tego świata, możesz wrócić wspomnieniami do czasu dzieciństwa i nawiązać kontakt z dzieckiem, którym jesteś, dzieckiem, które mieszka w Twoim wnętrzu i pragnie Twojego zainteresowania, uwagi i troski. Dziecko, którym jesteś, pragnie Twojej miłości. Obdarz go tym, czego potrzebuje i o czym marzy… obdarz siebie tym, czego dla siebie pragniesz i pozwól sobie odczuć jego dziecięcą radość.
Kiedy już nawiążesz kontakt ze swoim wewnętrznym dzieckiem, warto również zastanowić się, jak symbol Głupca może wpłynąć na Twoją codzienność i podejmowanie decyzji. Głupiec inspiruje do podejmowania ryzyka i otwierania się na nowe doświadczenia, nawet jeśli wiążą się one z niepewnością. Jego energia zachęca nas do wyjścia ze strefy komfortu i przyjęcia życia takim, jakie jest – z jego niespodziankami, nieznanym i potencjałem. Może to oznaczać przyjęcie otwartości w relacjach międzyludzkich, odwagę w realizacji marzeń zawodowych czy po prostu pozwolenie sobie na więcej beztroski i spontaniczności na co dzień. W ten sposób symbolika Głupca staje się nie tylko nostalgicznych przypomnieniem o przeszłości, ale również praktycznym przewodnikiem w teraźniejszości, zachęcającym do pełniejszego, bardziej wolnego i autentycznego życia.