Zabawy ANDRZEJKOWE dla dzieci. Poznaj najprostsze WRÓŻBY andrzejkowe

2024-05-31 11:18

Zorganizowanie dziecku czasu w andrzejkowy wieczór nie jest rzeczą bardzo skomplikowaną. Wystarczy, że najbardziej popularnym wróżbom andrzejkowym nadamy inny kontekst. Pozostałe zabawy też nie muszą być bardzo wymagające. Zobacz, jak można wróżyć na podstawie... dziecięcych butów. ANDRZEJKOWE WRÓŻBY I ZABAWY DLA DZIECI

Zabawy ANDRZEJKOWE dla dzieci. Poznaj najprostsze WRÓŻBY andrzejkowe

i

Autor: Getty Images

Jeżeli myślisz, że zorganizowanie zabaw dla dzieci jest bardzo pracochłonne i wymaga przygotowania wielu różnych przedmiotów, to jesteś w błędzie. Wbrew pozorom istnieje bardzo dużo zabaw andrzejkowych dla dzieci, które nie wymagają od ciebie ogromnych nakładów pracy i czasu. Andrzejkowe zabawy dla dzieci w zasadzie nie różnią się zbytnio od tych, które proponujemy dorosłym. Każdą andrzejkową wróżbę można również przerobić na wersję dla dzieci.

Wróżba z butów - wersja dla najmłodszych

Najpopularniejszą andrzejkową wróżbą, w którą mogą bawić się zarówno dzieci, jak i dorośli jest wróżba z butów. Polega ona na tym, że właściciele obuwia zdejmują po prawym bucie i ustawiają je kolejno, tak żeby "pociąg z butów" kierował się w stronę drzwi. Dorosły, którego but jako pierwszy przekroczy próg weźmie ślub wcześniej niż pozostali uczestnicy. Wersją dla dzieci może być taka: czyj but pierwszy przekroczy próg, tego pierwszego odwiedzi Święty Mikołaj.

Zabawy andrzejkowe ze sznurówką

  • Czyja sznurówka jest najdłuższa. Do pudełeczka, koszyka lub reklamówki wrzucamy, uprzednio wyciągnięte z dziecięcych butów, sznurówki. Każde z dzieci wyciąga po jednej sznurówce, a następnie porównujemy ich długość. Ten maluch, który wyciągnie najdłuższy sznurek, urośnie największy. Musisz jednak pamiętać, żeby wśród sznurówek nie znalazła się jedna bardzo króciutka, żeby nie zrobić któremuś z dzieci przykrości.
  • Najdalszy rzut sznurówką. Zabawa ta polega oczywiście na najdalszym rzucie sznurówką. Aby jednak wszystko przebiegało sprawiedliwie, należy ustawić maluchy w szeregu na linii startowej, z której będą musieli wykonać swoje rzuty. Ten, kto rzucił najdalej, również w życiu zajdzie najdalej - będzie sławny i bogaty.
  • Sznurówkowe literki. Każde dziecko musi rzucić swoją sznurówką za siebie, przez lewe ramię. Jeżeli sznurówka ułoży się w kształt, podobny do konkretnej litery alfabetu, wówczas będzie ona pierwszą literę imienia najlepszego przyjaciela. Jeżeli znak na podłodze nie przypomina litery, można wówczas powtórzyć rzut.

Wróżba z lania wosku - wersja dla dzieci

Zabawa polegająca na laniu wosku przez klucz jest jedną z najbardziej znanych andrzejkowych tradycji. Dzieciom również można zaproponować tę wróżbę, w nieco uproszczonej wersji. Wystarczy przygotować kawałki wosku (lub parafiny), klucz z dużym otworem i miskę z zimną wodą. Zamiast wróżyć przepowiednie dotyczące przyszłości, dzieci mogą zgadywać, w jakie kształty uformował się wosk po zastygnięciu na wodzie i co te kształty mogą przedstawiać. Przy odrobinie wyobraźni i zachęcie ze strony dorosłych, może to być świetna forma kreatywnego i bezpiecznego spędzenia czasu, a także rozwijanie wyobraźni i zdolności interpretacyjnych najmłodszych. Każde dziecko otrzymuje kawałek wosku, który rozpuszczony w garnuszku wylewa przez klucz do miski z wodą. Następnie wszyscy wspólnie odgadują, jakie kształty powstały i co mogą symbolizować — czy to zwierzęta, przedmioty, a może coś zupełnie innego.

Quiz skojarzeniowy. Wybierz odpowiedź, która nie pasuje

Pytanie 1 z 10
Co tutaj nie pasuje?