Wróżby, PRZESĄDY na HALLOWEEN: Jakie są?

2024-06-02 16:36

W naszej tradycji zakorzeniony jest zwyczaj wróżenia w andrzejkowy wieczór, a Anglosasi wróżą sobie także w czasie święta Halloween. Warto wiedzieć, że z Halloween związane są nie tylko upiorne kostiumy i wydrążone dynie, ale także wróżby przewidujące przyszłość. Poznaj popularne halloweenowe wróżby

Wróżby, PRZESĄDY na HALLOWEEN: Jakie są?

i

Autor: Getty Images

Choć święto Halloween jest coraz bardziej popularne w Europie Środkowej i Wschodniej, to jednak najhuczniej obchodzą je mieszkańcy Kanady, Stanów Zjednoczonych, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W wieczór Halloween organizowane są różne zabawy połączone z przebierankami w dziwaczne stroje i maski – im bardziej makabryczne i upiorne, tym lepsze. Podczas takich halloweenowych imprez popularne są także różnego rodzaju wróżby przewidujące najbliższą przyszłość. Ale nie należy ich brać całkiem serio, bo znacznie ważniejsza od wyniku halloweenowej wróżby jest dobra zabawa.

Halloween – popularne wróżby

  • Wróżby dla panien – niezamężna kobieta siada w ciemnym pokoju i patrzy w lustro tak długo, aż pojawi się w nim twarz przyszłego małżonka. Ale jeśli zamiast twarzy ujrzy trupią czaszkę, kobieta nie przeżyje roku.

    Kolejna wróżba dla panien polega na obraniu jabłka i wyrzuceniu obierków przez ramię. Panna musi szybko obejrzeć się za siebie – możliwe, że zobaczy wyobrażenie przyszłego małżonka. 

  • Świetlny krąg –  polega na przeskakiwaniu ponad 12 świeczkami ustawionymi po okręgu na ziemi. Te świeczki, które nie zgasną, oznaczają szczęśliwe miesiące w przyszłym roku.

  • Wróżba miłosna – to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeśli orzech pęknie, będzie to znaczyło, że ktoś odwzajemni Twoją miłość.

  • Wróżenie ze spodków – na stole należy ustawić kilka talerzyków – jeden z nich pozostaje pusty, a na pozostałych należy położyć jakiś przedmiot, np.: listek, monetę, obrączkę. Osoba siedząca za stołem (musi mieć zasłonięte oczy), ma za zadanie wybrać jeden z talerzyków. Zawartość spodka przepowiada wydarzenia na przyszły rok i tak: spodek z listkiem oznacza rychły ślub; z monetą - duże pieniądze, z obrączką - wielką miłość, a pusty talerzyk oznacza, że w przyszłym roku nie będzie żadnych zmian w życiu wróżącej sobie osoby.

  • Wróżba pomyślności – polega na wyławianiu zębami pływających w misce lub wannie jabłek (boobing for apples). Jabłko nieuszkodzone podczas wyławiania, ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.

Jednym z ciekawszych elementów współczesnych obchodów Halloween jest również aspekt kulinarny, który odgrywa istotną rolę w budowaniu atmosfery tego święta. Tradycyjne potrawy i przekąski przygotowywane na tę okazję często odzwierciedlają makabryczny charakter Halloween. Popularne są między innymi „przerażające” wypieki, takie jak ciasta i ciasteczka w kształcie duchów, dyni, nietoperzy czy upiornych czaszek. Piecze się także muffiny z motywami horroru oraz przygotowuje napoje nawiązujące do krwawych koktajli, często zawierające czerwone barwniki. Kolejną tradycyjną przekąską jest karmelowa kukurydza, bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, oraz różnego rodzaju "straszne" żelki i cukierki, które stanowią integralny element tradycji „trick or treat” (cukierek albo psikus). Inne pyszności, takie jak pieczone orzechy, dyniowe puree czy zupa dyniowa, także wpisują się w ten wyjątkowy czas, budując unikalny, smakowity klimat tego święta.

QUIZ. Magiczne rośliny w Polsce. Quiz tak trudny, że tylko wiedźma lub znachor zdobędą komplet punktów

Pytanie 1 z 10
Słowianie wierzyli, że w tych kwiatach zaklęte są dusze grzeszników. Do dziś panuje przesąd, że lepiej nie trzymać ich w domu, bo przynoszą pecha. O jakiej rośnie mowa?