Wróżby i przesądy. Dlaczego spadające gwiazdy przynoszą szczęście?

2024-05-30 18:04

Obserwując spadające gwiazdy zamykamy oczy i w myśli wypowiadamy życzenie. Czy wiesz, dlaczego spadające gwiazdy uchodzą za szczęśliwe? Poznaj historię przesądu i dowiedz się, kiedy na niebie jest najwięcej spadających gwiazd.

Wróżby i przesądy. Dlaczego spadające gwiazdy przynoszą szczęście?

i

Autor: Getty Images

Czym są spadające gwiazdy i kiedy jest ich najwięcej?

Perseidy to jedne najbardziej regularnych rojów meteorów, które potocznie nazywamy spadającymi gwiazdami. Każdego roku orbita roju przecina się z ziemską orbitą w dniach 17 lipca -25 sierpnia. Meteory są widoczne na całym niebie, ale najlepiej widzą je mieszkańcy półkuli północnej. Maksimum roju obserwuje się między 12 a 14 sierpnia. Prędkość, z jaką poruszają się Perseidy wynosi ok. 59 km na sekundę, natomiast wielkość tzw. gwiazd waha się od ułamków milimetrów po kilka centymetrów.

Spadające "gwiazdy" często nazywane są też „łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia przypada dzień jego męczeńskiej śmierci.

Historia przesądu

Od początków swego istnienia ludzie obserwowali niebo. Wszelkie ciała niebieskie mknące po niebie uchodziły za niezwykłe i fascynujące. Dawniej wszystkim nieznanym i niewytłumaczalnym zjawiskom przypisywano moc, symbolikę znaczeń. Gdy na Bliskim Wschodzie, w noc spadających gwiazd urodziło się dziecko, wierzono, że przyszedł na świat wielki człowiek. Takim myśleniem kierowali się również biblijni mędrcy, którym to właśnie spadająca gwiazda przepowiedziała nadejście Mesjasza. Słowianie wierzyli, że spadająca gwiazda symbolizuje odejście duszy z tego świata. Majowie i Aztekowie wiedzieli w spadających gwiazdach boskich posłańców, którzy spełniali życzenia ludzi. Grecy natomiast wykorzystywali spadające gwiazdy do przepowiadania przyszłości. Rzymianom spadek gwiazdy wróżył rychłe przyjście na świat potomka.

Pierwszy chrześcijanie widząc spadającą gwiazdę żegnali się, ponieważ uważali, że jakaś dusza odeszła do nieba. Odchodzący zmarli, jeśli prowadzili dobre życie, zanosili do nieba wypowiedziane życzenia. Tylko prośby dobrych ludzi mogły się spełnić, a największe szanse u spadającej gwiazdy mieli zakochani.

Obecnie spadające gwiazdy, takie jak Perseidy, są również przedmiotem naukowych badań i społecznego zainteresowania. Technologia pozwala nam lepiej zrozumieć, skąd pochodzą te meteory i jak wpływają na naszą planetę. Dzięki teleskopom i radarom możemy śledzić ich prędkość, trajektorię oraz potencjalne zagrożenia, jakie mogą stanowić większe meteory. Dodatkowo, roje meteorów stanowią doskonałą okazję do popularyzacji nauki. Organizowane są liczne wydarzenia i obserwacje publiczne, podczas których astronomowie amatorzy i profesjonaliści dzielą się swoją wiedzą i pasją. W nocy, gdy aktywność Perseidów jest największa, organizowane są warsztaty astronomiczne, które przybliżają uczestnikom zarówno podstawy astronomii, jak i zaawansowane techniki obserwacyjne.

QUIZ. Co wiesz o znakach zodiaku? Tylko najlepsi zgadną wszystkie odpowiedzi

Pytanie 1 z 15
Co oznacza nazwa zodiak?