WRÓŻBY andrzejkowe dla KOBIET. Jak wywróżyć zamążpójście?

2024-05-31 5:02

Już w czwartek 29 listopada obchodzić będziemy ANDRZEJKI . Tradycyjnie z tej okazji organizuje się przyjęcia i bale, na których pojawiają się różne wróżby. Do najpopularniejszych należą miłosne wróżby, które pokazują, kiedy dana osoba wyjdzie za mąż/ożeni się. Jak wywróżyć zamążpójście?

WRÓŻBY andrzejkowe dla KOBIET. Jak wywróżyć zamążpójście?

i

Autor: Getty Images

Wróżby andrzejkowe zazwyczaj są traktowane z przymrużeniem oka. Najwięcej emocji wywołują zazwyczaj w paniach, które nie mogą się doczekać zamążpójścia. Jakie są najciekawsze miłosne wróżby? Jak wywróżyć sobie rychłe zamążpójście? Przedstawiamy kilka lubianych wróżb andrzejkowych.

1. Wróżba z kłębkami waty

Ta wróżba andrzejkowa jest bardzo stara. Niegdyś używano do niej kłębków kądzieli, dziś z powodzeniem zastępuje je wata. Należy oderwać dwa niewielkie kłębki waty i skręcić je. Następnie dwa kłębki (jeden z nich symbolizuje kobietę, drugi mężczyznę, za którego chciałaby wyjść za mąż) kładziemy w odległości kilku centymetrów od siebie i podpalamy. Jeżeli palące się kłębki zwrócą się do siebie, para niebawem weźmie ślub. Jeżeli jednak kłębki odchyla się od siebie, uczucie to nie ma szans na finał przed ołtarzem.

2. Wróżba z łupinami orzecha - wróżba dla par

Kolejna wróżba jest przewidziana dla osób już darzących się sympatią, które chcą sprawdzić, czy ich uczucie ma przyszłość. Do jej przeprowadzenia potrzebny jest orzech laskowy w łupinie oraz miednica z wodą. Para wrzuca do miski dwie połówki orzecha. Jeżeli dopłyną do siebie, ślub ma szanse odbyć się niebawem.

3. Wróżba z lustrem - wróżba dla samotnych pań

Ta wróżba jest przeznaczona dla singielek i również ma bardzo długą tradycję. Samotna kobieta powinna w noc andrzejkową usiąść sama przed lustrem i zapalić czerwoną świecę. Następnie powinna pomodlić się do św. Andrzeja, by pokazał jej w lustrze twarz przyszłego małżonka.

4. Wróżba z płotem lub drabiną

Panny, które chciały poznać stan cywilny oraz sylwetkę przyszłego męża liczyły szczeble w drabinie lub kołki w płocie, powtarzając na zmianę: kawaler, wdowiec, kawaler... przy ostatnim dowiadywały się, jaki stan cywilny będzie miał ich przyszły partner. Wygląd ostatniego szczebla drabiny/kołka pozwalał także określić, czy małżonek będzie gruby, chudy, stary lub krzywy.

5. Wróżba z woskiem

Jedna z najpopularniejszych i najbardziej symbolicznych wróżb andrzejkowych to lanie wosku. Do jej przeprowadzenia potrzebne są woskowe świece, miska z zimną wodą oraz klucz z dużym uchem. Wosk należy stopić i powoli wylewać przez ucho klucza na wodę. Z powstałych w ten sposób figur można próbować odczytać, co czeka nas w przyszłości. W interpretacji kształtów przyschodzi pomóc wyobraźnia oraz doświadczenie – niektóre kształty mogą symbolizować na przykład serce, co wróży miłość, inne z kolei mogą oznaczać podróże, pracę lub nowe wyzwania. Ta wróżba stanowi doskonałą okazję do wspólnej zabawy i kreatywności.

QUIZ. Magiczne rośliny w Polsce. Quiz tak trudny, że tylko wiedźma lub znachor zdobędą komplet punktów

Pytanie 1 z 10
Słowianie wierzyli, że w tych kwiatach zaklęte są dusze grzeszników. Do dziś panuje przesąd, że lepiej nie trzymać ich w domu, bo przynoszą pecha. O jakiej rośnie mowa?