Tarot w Polsce: kto i gdzie uczy się go najchętniej?

2024-05-29 20:47

W ciągu ostatnich 10 lat popularność Tarota wzrosła dwukrotnie. Odczytywanie przyszłości w ten sposób cieszy się w Polsce zainteresowaniem  dlatego wiele osób chętnie uczy się tego na rozmaitych kursach. Dowiedz się kto i gdzie najczęściej uczy się Tarota?

Tarot w Polsce: kto i gdzie uczy się go najchętniej?

i

Autor: Getty Images

Parapsychologia wciąż modna

Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się kursy parapsychologiczne i te, które uczą interpretować Tarota. Nauką wróżenia interesuje się dwa razy więcej osób niż dziesięć lat temu – wynika z  danych ESKK – europejskiej szkoły zajmującej się kształceniem na odległość.

Tarot to zestaw kart, którym przypisuje się wyjątkowe znaczenie. Po pierwsze dlatego, że to doskonałe narzędzie do pracy z ludźmi, które pomaga rozwiązywać problemy, wskazując najkorzystniejsze rozwiązania w życiu miłosnym, osobistym czy finansowym. Po drugie, moda na wszystko, co związane jest z metafizyką i rzeczami nadprzyrodzonymi, trwa w najlepsze. Triumfy święci Harry Potter, Saga Zmierzch czy seriale Czysta Krew i Pamiętniki Wampirów, nie wspominając o zwolennikach praktyk w stylu New Age czy amatorach horoskopów. Fani magii mogą z nią obcować pośrednio poprzez kontakt z literaturą i filmem, albo bezpośrednio… ucząc się wróżenia. W końcu któż nie chciałby choć przez chwilę posiadać magicznych umiejętności, które pozwalają zmienić bieg wydarzeń czy przewidzieć przyszłość? Albo chociaż zabłysnąć wśród przyjaciół znajomością tarota.  

Kto uczy się czytać tarota?

Z danych ESKK wynika, że najchętniej wróżenia z tarota uczą się Ślązacy – to z tego regionu pochodzi aż co piąty amator zgłębiania tajników tej sztuki! Na drugim miejscu znajduje się Mazowsze, skąd pochodzi ok. 16% wszystkich kursantów, którzy wykazali zainteresowanie magią Arkanów Wielkich i Małych. Co ciekawe, aż połowa z nich to mieszkańcy Warszawy. Dolny Śląsk tylko jednym punktem procentowym ustępuje warszawiakom i tym samym plasuje się na trzeciej pozycji w rankingu województw z największym odsetkiem mieszkańców zainteresowanych nauką tarota. Najmniejszym zainteresowaniem nauka tarota cieszy się wśród mieszkańców podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Badania mówią także o tym, kogo nauka Tarota interesuje najbardziej - okazuje się, że  jest  popularna przede wszystkim wśród kobiet i seniorów. 

Pomimo rosnącej popularności kursów parapsychologicznych, nie brakuje również sceptyków i krytyków tej dziedziny. Wielu naukowców i sceptyków podkreśla, że brak empirycznych dowodów na skuteczność wróżenia z kart tarota sprawia, iż jest ono postrzegane bardziej jako forma rozrywki niż wiarygodne narzędzie poznawcze. Oprócz tego, niektórzy obawiają się, że nadmierne poleganie na wróżbach może prowadzić do podejmowania nieprzemyślanych decyzji życiowych i finansowych. Dlatego, mimo wzrostu zainteresowania, esencjalne jest, aby osoby uczące się tarota pamiętały o krytycznym podejściu do interpretacji kart oraz o tym, by nie zaniedbywać konwencjonalnych metod rozwiązywania problemów.

QUIZ. Co wiesz o znakach zodiaku? Tylko najlepsi zgadną wszystkie odpowiedzi

Pytanie 1 z 15
Co oznacza nazwa zodiak?