Tarot - Arkana Duże. Poznaj symbole na Karcie Głupca

2024-06-02 5:23

Głupiec przedstawiany jest na kartach zazwyczaj jako młody mężczyzna ubrany w kolorowy strój, pstrokatą tunikę, spod której widać białą koszulę, i w zielony wianek na głowie ozdobiony czerwonym piórkiem. Dowiedz się, co mówi ta karta - w Tarocie i przy badaniu samego siebie.

Tarot - Arkana Duże. Poznaj symbole na Karcie Głupca

i

Autor: Getty Images

Jaki wygląda karta Głupca?

Głupiec przedstawiany jest na kartach zazwyczaj jako młody mężczyzna ubrany w kolorowy strój, pstrokatą tunikę, spod której widać białą koszulę, i w zielony wianek na głowie ozdobiony czerwonym piórkiem. W lewej ręce trzyma białą różę, na prawym ramieniu zaś dźwiga zawieszony na kiju tobołek. Obok niego biegnie w podskokach biały piesek. Ten młody człowiek patrząc gdzieś daleko przed siebie, w górę, zdaje się nie zauważać, że zbliża się do przepaści. W oddali widać ośnieżone szczyty gór, a na bezchmurnym niebie świeci białe słońce.

Głupiec oznakowany jest zerem i otwiera talię kart Tarota. Jest pierwszą stacją po przyjściu człowieka na świat. Stacją, która jest początkiem wędrówki każdego człowieka po drogach i bezdrożach jego życia.

Jakie są najważniejsze symbole na karcie Głupca?

  • PIES - to symbol sił natury, zwierzęcego instynktu w nas, którego głos, jeśli go słuchamy – może nas uchronić przed  upadkiem w przepaść, czy inną życiową porażką, w którą często wpadamy sami - jak głupiec, jeśli się w porę nie zatrzyma. Pies jest biały, a więc informuje nas o tym, że nasze instynkty są czyste i niewinne, że warto im zaufać.
  • TUNIKA – to istota Głupca. Kolory zaś jakie są na niej widoczne, to informacja o tym, że człowiek ma w sobie wszelkie możliwości, aby być szczęśliwym. Jest czerwień symbolizująca dynamikę i energię życia, kolor żółty jako przejaw inteligencji niezbędnej do realizacji celów swojego życia i biel jako symbol wszystkich kolorów. I tylko od nas zależy, jak owe możliwości wykorzystamy.
  • TOBOŁEK – to symboliczne miejsce przechowywania wszystkich doświadczeń i całej wiedzy o świecie, życiu, o ludziach, którą zdobywamy na przestrzeni całego naszego życia. To nasze przekonania, myśli, poglądy, które zanim stały się nasze, należały wcześniej do osób będących naszymi nauczycielami: mamy, taty, babci lub kolegów i koleżanek ze szkoły, czy innych ważnych osób. Tobołek to wszystko, czym jesteśmy. Może być naszym bogactwem, a może też utrudniać nam życie, dopóki nie nauczymy się, jak wykorzystać ukryte tam skarby - bo stajemy się tym, w co wierzymy.
  • PIÓRKO CZERWONE na nakryciu głowy – to symbol czekającej na Głupca w przyszłości transformacji, a więc przemiany, która najczęściej poprzedzona jest bólem, cierpieniem i rozczarowaniem. Wszystko czego w życiu doświadczamy zmusza nas do weryfikacji swoich poglądów, zmiany przekonań i postaw życiowych. To jednak czyni człowieka silnym.
  • SŁOŃCE – To symbol życia, źródło największej energii i siły życiowej. To energia męska. To także symbol czystego i niewinnego słońca wewnętrznego i duchowego w człowieku.

Co może nam uświadomić Glupiec?

Głupiec jest wędrowcem. Ma czyste serce i zamiary Jest niewinny i radosny. Pragnie poznawać świat.

Jeśli więc uważnie przyjrzymy się tej karcie, uda nam się dostrzec jej podstawowe znaczenia: dziecięcą radość, optymizm, spontaniczność, niespodziankę, intuicję, niewinność, czy też entuzjazm i wielką pasję.

Jeśli jednak pozwolimy sobie na zmianę perspektywy, ukaże się nam też inny wymiar i zupełnie inne znaczenie tego obrazu: lekkomyślność, niedojrzałość, głupota, brak rozwagi, dyscypliny i wyobraźni, osoba z głową w chmurach i bez kontaktu z rzeczywistością.

Droga Głupca to intuicyjna droga poznania Tarota, oparta o rozwój tej części naszego umysłu, który umożliwia postrzeganie świata poprzez nasze zmysły, intuicję i świat wewnętrzny. To droga, która przede wszystkim umożliwia poznanie siebie.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny element występujący na karcie Głupca – jest to otaczająca go przestrzeń. Ośnieżone góry w tle mogą symbolizować wyzwania i trudności, które napotka na swojej drodze. Są one również metaforą duchowego wzrostu i osiągnięcia wyższego poziomu świadomości. Bezchmurne niebo i białe słońce wskazują na jasność umysłu i potencjał do oświecenia, który Głupiec niesie ze sobą. Jego podróż, choć pełna niepewności i ryzyka, jest także pełna możliwości i obietnicy lepszego zrozumienia siebie oraz otaczającego świata.

Quiz skojarzeniowy. Wybierz odpowiedź, która nie pasuje

Pytanie 1 z 10
Co tutaj nie pasuje?