Świadomy sen - jak mieć? Jak śnić świadomie?

2024-05-29 5:08

Nie ma nic lepszego niż obudzić się z uśmiechem na ustach. W jakim nastroju powitamy poranek, w dużej mierze zależny od tego, ile czasu spaliśmy, ale także od tego co nam się śniło. A gdyby tak móc kierować treścią swojego snu? Co to jest sen świadomy i jak go wywołać?

Świadomy sen - jak mieć? Jak śnić świadomie?

i

Autor: Getty Images

Sen świadomy to nic innego jak sen, w którym zdajemy sobie sprawę, że śnimy. Ta świadomość daje nam możliwość kierowania naszymi sennymi marzeniami. W świecie snu jesteśmy tym, kim chcemy być, mamy okazję do zwiedzenia różnych miejsc (a właściwie naszych wyobrażeń o tych miejscach), przeżycia różnych doznań. Jednak wywołanie snu świadomego nie jest takie łatwe. Bardzo rzadko zdarza się, aby sen świadomy wyśniła osoba, nie zdająca sobie sprawy z jego istnienia.

Co zrobić, żeby śnić świadomie?

Przede wszystim, aby śnić świadomie trzeba bardzo tego chcieć. Przed spaniem warto nastawić swój mózg, czytając o śnie świadomym, a nawet mówiąc kilkakrotnie głośno: "Będę śnić świadomie". Pomocne okażą się również wypróbowane techniki. Prawdopodobieństwo wywołania snu świadomego zwiększa przebudzenie się po kilku godzinach snu i bycie świadomym przez godzinę. Gdy zaśniemy z powrotem łatwiej będzie nam zachować świadomość.

Innym sposobem na sen świadomy jest technika kilkunastu drzemek. Niestety nie gwarantuje ona wyspania, dlatego stosuje się ją raczej rzadko. Warto za to codziennie po przebudzeniu starać się przypominieć sobie swój sen ze wszystkimi szczegółami. Niektórzy śniący świadomie prowadzą dzienniki snów, dzięki którym, gdy już zasną łatwiej im uświadomić sobie swój stan i przejąć nad nim kontrolę.

Istnieje również mnóstwo specjalistycznych technik wywływania świadomego snu opartych na badaniach naukowych. Warta uwagi jest choćby technika pamięciowa dr Stephen LaBerge czy metoda testu rzeczywistości. Praca tymi metodami jest dość długa i wymagająca samodyscypliny, jednak co ważne  - daje efekty. 

W kontekście naukowych badań nad świadomym snem, warto zwrócić uwagę na nowoczesne technologie, takie jak opaski do monitorowania snu i aplikacje na smartfony. Urządzenia te mogą wspierać proces osiągania snu świadomego poprzez określone bodźce, takie jak dźwięki lub lekkie wibracje, które są dostarczane w fazie REM (Rapid Eye Movement) snu. Właśnie wtedy śnimy najintensywniej. Przykładowo, niektóre opaski emitują delikatne impulsy świetlne, które mają na celu subtelnie uświadomić śniącemu, że znajduje się w śnie, co w rezultacie może zwiększać zdolność do kontrolowania snów. Tego typu praktyki są jeszcze w fazie badań, ale pierwsze wyniki są obiecujące, oferując kolejne narzędzie dla tych, którzy pragną zgłębić świat świadomego snu i czerpać z niego pełnymi garściami.

QUIZ. Co wiesz o znakach zodiaku? Tylko najlepsi zgadną wszystkie odpowiedzi

Pytanie 1 z 15
Co oznacza nazwa zodiak?