Przepowiednie. Co przepowiedziała stygmatyczka Teresa Neuman?

2024-06-03 18:59

Teresa Neuman uchodzi za najsłynniejszą współczesną mistyczkę. Była stygmatyczką, obdarzoną darem jasnowidzenia, bilokacji i lewitacji. Mówimy, co przepowiedziała Teresa Neuman.

Przepowiednie. Co przepowiedziała stygmatyczka Teresa Neuman?

i

Autor: Getty Images

Cierpienia niemieckiej mistyczki

Teresa Neuman urodziła się 9 kwietnia 1898 r. w Konnersreurth w Bawarii. W wieku 12 lat, na skutek pożaru, w którym ocaliła bydło wuja, dotknęła ją ślepota i częściowy paraliż nóg. 29 kwietnia 1923 r. w dzień beatyfikacji św. Teresy z Lisieux odzyskała wzrok, a 17 maja 1925 r.. czyli w dniu kanonizacji owej świętej, odzyskała sprawność nóg. 5 marca 1926 r. na jej rękach, nogach, głowie i boku pojawiły się pierwszyn raz stygmaty. Co tydzień o północy w czwartek jej rany otwierały sie i krwawiły - do godziny 13 w piatek. Podczas tych cierpień Teresa przepowiedała przyszłe wydarzenia używając języków, których wcześniej nie znała (m.in hebrajskiego). O dziwo, podczas każdej ekstazy, mistyczka traciła 10 kilogramów wagi, a do dnia swojej śmierci spożywała tylko Eucharystię. Nawet przy takiej diecie organizm Teresy nie wykazywał żadnych niepokojacych objawów. Zmarła na skutek nagłego zatrzymania krążenia 18 września 1962 r. Do jej domu w Konnersreurth pielgrzymują wierni z całego świata, proszą o łaski i wstawiennictwo u Boga.

Słynne proroctwo dotyczące Polski

Jedno z najsłynniejszych proroctw Teresy Neumann dotyczyło Polski. Podczas wizyty niemieckich księży u mistyczki, Teresa krzyknęła, że kolejny gość będzie wielkim biskupem z Polski. Okazało się, że słynną mistyczkę odwiedził Polak w wojskowym mundurze. Na jego widok, Teresa doznała wizji. Skierowała swój wzrok w stronę Polaka i rzekła: "Wy Polacy, macie do nas, Niemców, żal, bośmy was skrzywdzili. Macie rację. Ale przez to wyście już wszystko odpokutowali. Na nas Niemców przyjdzie jeszcze pokuta. Wy możecie czuć się spokojni. Wstawia się za wami Czarna Madonna, która chodzi po ziemiach polskich. Wam się już nic złego nie stanie. Bądźcie szczęśliwi".

Zachowała się również inna znana przepowiednia Teresy Neumann mówiąca o Polsce. Zgodnie z jej przekazem, Warszawa stanie się stolicą Stanów Zjednoczonych Europy.

Kontrowersje i weryfikacje autentyczności

Wbrew licznym wierzeniom i kultowi, jaki powstał wokół osoby Teresy Neumann, jej mistyczne doświadczenia i stygmaty były także obiektem wielu kontrowersji i sceptycyzmu. Niektórzy medycy oraz krytycy religijni kwestionowali autentyczność jej stygmatów i posądzali ją o oszustwo lub histerię. W latach 20. i 30. jej stan zdrowia i mistyczne przeżycia były badane przez wielu ekspertów, zarówno przez przedstawicieli Kościoła, jak i świeckich naukowców. Niektórzy badacze uznali stygmaty i jej doświadczenia za niewytłumaczalne, podczas gdy inni sugerowali psychosomatyczne pochodzenie objawów, wskazując na możliwość autosugestii. Mimo że Teresa nie została nigdy kanonizowana, jej życie i świadectwa wciąż przyciągają uwagę zarówno wiernych, jak i badaczy religii, będąc jednym z bardziej kontrowersyjnych przypadków w historii mistycyzmu chrześcijańskiego.

QUIZ. Co należy zrobić po zobaczeniu czarnego kota? Przesądy nadal żywe. Tylko komplet punktów przyniesie ci szczęście

Pytanie 1 z 10
Które zdarzenie przynosi pecha zgodnie z przesądem?