Przepowiednie. Co przepowiedział Mitar Tarabić?

2024-05-28 20:28

Niewykształcony Serb Mitar Tarabić, urodzony w 1829 r. miał dar jasnowidzenia. Przewidział m. in. wojny i komputery. Mówimy, jakich wizji dotyczących przyszłości świata doznał Mitar Tarabić.

Przepowiednie. Co przepowiedział Mitar Tarabić?

i

Autor: Getty Images

Choć nie posiadał żadnego wykształcenia, nie potrafił pisać i czytać, trwale wpisał się w historię Serbii. Mitar Tarabić miał dar jasnowidzenia, a jego przepowiednie zostały spisane przez prawosławnego duchownego – Zacharego Zachariciowa. Poznaj przepowiednie Mitara Tarabicia!

Mitar Tarabić przewidywał wielkość Serbii

Najbardziej znana przepowiednia Tarabicia dotyczy serii politycznych wydarzeń w XIX-wiecznej Serbii. Na Bałkanach nazywana jest „Czarnym proroctwem”. Słynna przepowiednia mówiła o I wojnie światowej, po której Austria miała zniknąć z mapy Europy, a Serbia rozrosnąć się do rozmiarów dużego królestwa. Wizja Tarabicia faktycznie znalazła swoje odbicie w rzeczywistości. W 1918 r. bowiem rozpadło się Cesarstwo Austro-Węgierskie, powstało nowe Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców.

Serb przepowiadał przyszłość polityczną Rosji

Mitar Tarabić wieścił też przyszłość polityczną Rosji. Głosił, że na początku Rosja nie weźmie udziału w wojnie, do starcia dołączy dopiero, gdy zaatakuje ją wroga armia. Serb wieszczył tez rządy czerwonego cara. I ta przepowiednia doczekała się spełnienia. W 1941 r. po ataku hitlerowskich Niemiec Rosja rozpoczęła wojnę. Przywódcą narodu zaś był „czerwony car”- Stalin.

Tarabić przewidział komputery i ropę

Przepowiednie Tarabicia są też intrygujące z innego powodu. Jako jeden z nielicznych przewidział rozwój cywilizacji poprzez wynalezienie komputerów i Internetu. Serb wieścił też o poszukiwaniach ropy naftowej i zanieczyszczeniu środowiska. Mitar Tarabić dostrzegł więc cenę, jaką ludzkość zapłaci za rozwój cywilizacji.

Niezrealizowane przepowiednie Mitara Tarabicia

Choć wiele z przepowiedni Mitara Tarabicia znalazło swoje odbicie w rzeczywistości, nie wszystkie jego wizje zostały spełnione. Jedną z bardziej kontrowersyjnych przepowiedni była wizja dotycząca globalnego konfliktu, który miał wybuchnąć pod koniec XX wieku i zaznaczyć początek nowej ery w historii ludzkości. Tarabić twierdził, że konflikt ten miał przynieść totalne zniszczenie starego porządku i stworzyć światową jedność, w której narodowości i granice państwowe miały przestać mieć znaczenie. Proroctwo to, choć dramatyczne, nie zmaterializowało się, a jego wizja nowego, zjednoczonego świata pozostaje jedynie niepotwierdzonym proroctwem.

Quiz skojarzeniowy. Wybierz odpowiedź, która nie pasuje

Pytanie 1 z 10
Co tutaj nie pasuje?