Czym jest Tarot?

2024-06-02 8:16

Najpopularniejszym zastosowaniem Tarota jest niewątpliwie przewidywanie przyszłości. Z tego powodu, karty te najczęściej kojarzone są z wróżeniem. Cenniejsze jednak są ich właściwości umożliwiające analizę aspektów psychologicznych i duchowych. Co o nich wiemy?

Czym jest Tarot?

i

Autor: Getty Images

Czym są karty do Tarota?

Z fizycznego, materialnego punktu widzenia Tarot jest talią kart. Jednak nie jest to zwykła talia, nie można z jej pomocą rozegrać żadnej gry, a o jej przeznaczeniu decyduje zawsze osoba, która z niej korzysta. Na poszczególnych jej kartach malują się różne obrazy i symbole. To właśnie one nadają Tarotowi pewien szczególny charakter, ezoteryczny wymiar, coś, co powoduje, że obcowanie z Tarotem wprowadza nas w pewien rodzaj podniosłego nastroju, skłania do zadumy, wyciszenia, refleksji, medytacji... Tak przemawia do nas świat zawartych tam symboli. Tarot mówi do nas językiem symboli.

Jak symbolika Tarota pomaga w analizie stanu emocji osoby szukającej odpowiedzi?

Najpopularniejszym zastosowaniem Tarota jest niewątpliwie przewidywanie przyszłości. Z tego powodu karty te najczęściej kojarzone są z wróżeniem. Znacznie cenniejsze jednak są ich właściwości, które dają możliwość przyglądania się rzeczom, a przede wszystkim sobie, z psychologicznego punktu widzenia. Karty przez swoją symbolikę i wyzwalane przez nią skojarzenia, pozwalają na wnikliwą analizę stanu emocjonalnego, psychologicznego i duchowego człowieka. Wówczas odsłaniają nie tylko to, co się wydarzy, ale także, a może przede wszystkim, pozwalają uzyskać odpowiedź na pytanie „dlaczego”  i w ten sposób mogą prowadzić nas ścieżką  samorozwoju. 

Jak należy rozumieć wszelkie działania z zastosowaniem Tarota?

Warto jednak pamiętać, że Tarot nie służy do kształtowania czy zmiany otaczającego świata i nie stwarza go. Umożliwia on jednak odzwierciedlenie rzeczywistości i rzeczy takimi, jakimi są. Jest lustrem, w którym odbija się nasze wnętrze, to, jacy jesteśmy z naszymi lękami, obawami, zaletami i wadami, radościami i smutkami.  Pozwala zobaczyć nasze nadzieje, troski, ale też plany, cele, pragnienia czy ambicje.  I choć nie zawsze podoba nam się wizerunek nas samych, naszego życia, czy też relacji jakie tworzymy z innymi osobami, to właśnie dostrzeżenie prawdy i faktów, takimi, jakimi są – daje podstawę do zmiany siebie oraz naszego życia na bardziej satysfakcjonujące i szczęśliwe.

Jakie są popularne talie Tarot i ich znaczenie?

Istnieje wiele różnych talii Tarot, z których każda posiada unikalną symbolikę i estetykę. Jedną z najbardziej znanych jest talia Rider-Waite, stworzona przez Arthura Edwarda Waite'a i zilustrowana przez Pamelię Colman Smith. Ta talia jest ceniona za swoje szczegółowe obrazy, które jasno przedstawiają symbolikę każdej karty, co czyni ją idealną dla początkujących. Inną popularną talią jest Tarot Thota stworzony przez Aleistera Crowleya i namalowany przez Friedę Harris, który jest bardziej skomplikowany i symboliczny, łącząc elementy astrologii, alchemii i mitologii. Warto również wspomnieć o renesansowych talihe, takich jak Tarot de Marseille, który charakteryzuje się prostszą i bardziej surową grafiką, ale również posiada głęboki ezoteryczny wymiar. Każda z tych talii może oferować inne perspektywy i głębie analizy, w zależności od tego, jakie obrazy i symbole na nich dominują oraz jak są interpretowane przez osobę korzystającą.

Quiz skojarzeniowy. Wybierz odpowiedź, która nie pasuje

Pytanie 1 z 10
Co tutaj nie pasuje?