Czy horoskop chiński składa się z 12 miesięcy? Mówimy, jak odczytywać kalendarz chiński

2024-06-01 15:48

Chiński horoskop na 2012 rok zaczyna się 9 lutego z początkiem roku Węża. Jak powstał chiński horoskop i jak go rozumieć? Dlaczego każdy z nas ma zwierzęcego patrona? Czy możemy wierzyć w horoskop oparty na kulturze Wschodu?

Czy horoskop chiński składa się z 12 miesięcy? Mówimy, jak odczytywać kalendarz chiński

i

Autor: Getty Images

Kultura Wschodu zakłada, że Księżyc ma większy wpływ na życie człowieka niż Słońce, dlatego podstawą chińskiego horoskopu jest Księżyc, a dokładnie jego związek z okresami zodiakalnymi. Okres między jednym znakiem zodiaku a kolejnym to cały rok księżycowy, inaczej lunarny. Cały rok jest podzielony na 12 miesięcy, a każdy z nich ma 29 i pół dnia.

Luka wynikająca pozostającej połówki dnia zostaje uzupełniona co trzy lata, kiedy to dodaje się rok przestępny.

Ile jest zwierząt w chińskim horoskopie? 

Każdy rok lunarny odpowiada jednemu zwierzęciu spośród dwunastu, które stawiły się na wezwanie Buddy. Jak podaje wschodnia legenda Budda nim postanowił opuścić materialny świat urządził ucztę, na którą zaprosił wszystkie zwierzęta.

Pojawiło się dokładnie 12 zwierząt i to w tej kolejności: pierwszy przybiegł waleczny Szczur, potem silny, ale spokojny Bawół. Następnie przybiegł nieprzewidywalny Tygrys, za którym elegancko przycupnął Królik (Kot). Niedługo po nich pojawił się cieszący się dobrą sławą Smok, a za nim prześlizgnął się ambitny Wąż. Gdy grupa się zebrała przygalopował towarzyski Koń i przyprowadził za sobą delikatną i czułą Kozę. Za Kozą przybyła figlarna Małpa oraz nadęty Kogut. Na samym końcu zjawili się odważny Pies oraz sumienna Świnia (Dzik).

Budda postanowił wynagrodzić swoich gości i każdemu ze zwierząt podarował jeden rok, oddając we władanie kolejne lata według kolejności przybycia na ucztę. I tak co 12 lat to samo zwierzę bierze we władanie cały rok i stąd bierze się nazwa każdego roku, np. do 9 lutego 2012 trwa rok Smoka, a zaraz po nim zaczyna się rok Węża.

Chińskie znaki zodiaku mają żywioły 

Każdy ze znaków występuje kolejno w pięciu żywiołach: Drzewie, Ogniu, Ziemi, Metalu i Wodzie, dając w ten sposób mieszankę, która charakteryzuje osobę urodzoną w danym roku. Chińczycy wierzą, że każdy człowiek ma w sercu zwierzę odpowiadające dacie urodzenia i przez cały czas pozostaje w jego władaniu.

Oprócz przyporządkowania znaków zodiaku do konkretnych lat i żywiołów, istnieje również koncepcja tzw. "tajnych przyjaciół" i "wrogów", które wpływają na relacje między różnymi znakami. Tajni przyjaciele to zwierzęta, które są naturalnymi sojusznikami i wspierają się nawzajem, co sprzyja budowaniu harmonijnych relacji. Na przykład, Szczur i Małpa są uważane za tajnych przyjaciół, co oznacza, że osoby urodzone w tych latach mogą liczyć na silne i pomocne relacje. Z kolei przeciwnicy lub wrogowie to zwierzęta, których energie są sprzeczne, co może prowadzić do napięć i konfliktów. Przykładem takiej pary są Tygrys i Małpa. Zrozumienie tych relacji jest kluczowe w chińskiej astrologii nie tylko dla osobistego rozwoju, ale także dla nawiązywania korzystnych partnerstw w życiu zawodowym i osobistym.

QUIZ. Magiczne rośliny w Polsce. Quiz tak trudny, że tylko wiedźma lub znachor zdobędą komplet punktów

Pytanie 1 z 10
Słowianie wierzyli, że w tych kwiatach zaklęte są dusze grzeszników. Do dziś panuje przesąd, że lepiej nie trzymać ich w domu, bo przynoszą pecha. O jakiej rośnie mowa?