Czego symbolem jest pentagram?

2024-05-31 5:04

Pentagram,  czyli pięcioramienna gwiazda jest tajemniczym symbolem, który niektórzy uważają za dobry, a inni za zły i poświęcony szatanowi. Gwiazda pitagorejska, bo tak też nazwany jest pentagram, w zalezności od tego iloma wierzchołkami skierowana jest ku górze - jest symbole dobrym lub złym.

Czego symbolem jest pentagram?

i

Autor: Getty Images

Pentagram po raz pierwszy występował już na sumeryjskich inskrypcjach królewskich pod koniec czwartego i na początku trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Nie do końca wiadome jest jego znaczenie, ale podejrzewa się, że symbolizował wtedy władzę królewską, która sięga do najdalszych zakątków państwa.

Pentagram był też symbolem bogini płodności Isztar.

Pentagram zrobił jednak wielką karierę nie w polityce, ale w naukach tajemnych. Był jednym z głównych symboli tajemniczych mistyków-matematyków, czyli pitagorejczyków, wykorzystywany w rytuałach wtajemniczenia (dlatego też niekiedy pentagram nazywa się gwiazdą pitagorejską). W pentagramie kryje się słynny złoty podział.

Potem pentagram był używany przez astrologów, a także nekromantów, którzy usiłowali wskrzeszać zmarłych, a także czarowników próbujących wzywać szatana. Pentagram był bowiem symbolem o właściwościach ochronnych. Kościół katolicki jednak także używał tego symbolu, w katolickiej interpretacji oznaczał on pięć ran Chrystusa powieszonego na krzyżu. Używano też pentagramu jako symbolu mającego odpędzać demony.

Pentagram używany był podczas wielu rytuałów czarnej magii jako środek ochronny, ale z czasem sam zaczął się kojarzyć przede wszystkim z czarną magią, a nawet stał się symbolem samego szatana. W XIX wieku podzielono pentagramy na zły i dobry (w zależności od kierunku: pentagram zwrócony większością wierzchołków do góry  i kojarzony tym samym z głową kozła, był tym „złym pentagramem”)

Współcześnie pentagram nadal fascynuje i jest powszechnie wykorzystywany w różnych kontekstach. Poza kontrowersyjnymi skojarzeniami z czarną magią, pentagram znalazł swoje miejsce również w kulturze popularnej. Widnieje w logo wielu zespołów muzycznych, zwłaszcza tych z nurtu heavy metal i rock, symbolizując bunt i mistycyzm. W ruchach neopogańskich, takich jak Wicca, pentagram jest używany jako symbol równowagi i ochrony oraz oznacza pięć żywiołów: ziemię, wodę, ogień, powietrze i ducha. W ostatnich latach pentagram, często w odwróconej pozycji, zaczął być także wykorzystywany w modzie alternatywnej jako element biżuterii i gadżetów, zyskując status estetycznie intrygującego symbolu, który przyciąga uwagę swoim tajemniczym i wieloznacznym charakterem.

Quiz skojarzeniowy. Wybierz odpowiedź, która nie pasuje

Pytanie 1 z 10
Co tutaj nie pasuje?