Prawdziwa chałwa turecka - jak zrobić?

2024-05-31 1:58

Chałwa. Ta klasyczna mieszanka pistacji, orzechów włoskich, miodu i wanilii znana jest w Turcji jako „helva”. Świetnie smakuje z czarną kawą lub herbatą. Podajemy przepis na dobrą chałwę.

Prawdziwa chałwa turecka - jak zrobić?

i

Autor: Getty Images

Składniki:

  • 75 g orzechów włoskich

  • 75 g orzeszków pistacjowych

  • 6 arkuszy papieru ryżowego

  • 350 g cukru

  • łyżka glukozy w płynie

  • 75 g płynnego miodu

  • 2 białka

  • 75 g mielonych migdałów

  • 1/2 łyżeczki esencji waniliowej

Przygotowanie:1. Orzechy włoskie i pistacje posiekaj grubo dużym nożem. Pojedynczą warstwą papieru ryżowego wyłóż płytką foremkę na ciasto o bokach 27x18 cm.2. Włóż do garnka z grubym dnem cukier, glukozę, miód i dodaj 4 łyżki wody. Podgrzewaj, mieszając, na małym ogniu, aż cukier się rozpuści. Zagotuj, po czym gotuj na małym ogniu, nie mieszając, aż syrop osiągnie temperaturę 140 stopni Celsjusza (tak lukier "do nitki") 3. Jajka sparz. Białka ubij na sztywno w misce. Do piany dodawaj stopniowo syrop cukrowy. Ubijaj 2–3 minuty, aż masa będzie gęsta i błyszcząca. Wmieszaj do niej posiekane orzechy włoskie i pistacje, mielone migdały i esencję waniliową, a następnie dobrze wymieszaj.4. Przełóż masę do przygotowanej foremki. Szpatułką wyrównaj powierzchnię. Przykryj masę pojedynczą warstwą papieru ryżowego i lekko dociśnij. Odstaw na 2 godziny, aż nugat będzie zwarty i chłodny. Lekko natłuszczonym nożem pokrój nugat w małe batoniki, od razu podawaj.

Niezjedzone batoniki przechowuj w szczelnie zamykanym pojemniku. Trzymaj w chłodnym, suchym miejscu.

Aby zapewnić dłuższą trwałość nugatu, warto wiedzieć, że optymalne warunki przechowywania to temperatura od 10 do 15 stopni Celsjusza oraz wilgotność względna poniżej 60%. Można jeszcze zwiększyć trwałość batonów nugatowych, pakując je pojedynczo w folię spożywczą przed umieszczeniem w pojemniku. Nugat, podobnie jak inne produkty zawierające miód, może krystalizować po dłuższym czasie. Aby temu zapobiec, możesz dodać niewielką ilość kwasku cytrynowego do syropu cukrowego, co pomoże utrzymać jego teksturę i smak. Warto również pamiętać, aby unikać przechowywania nugatu w lodówce, gdyż zbyt niska temperatura może negatywnie wpłynąć na konsystencję i smak produktu.

Czy ten grzyb jest jadalny? Nie możesz się pomylić!

Pytanie 1 z 12
Czy ten grzyb jest jadalny?
Grzyby jadalne i trujące - jak je rozróżnić