Zdjęcie pokazujące topnienie lodowca Rodanu
W ciągu ostatnich kilku miesięcy w mediach pojawiały się informacje dotyczące topnienia lodowców. Docierały one z różnych regionów świata, w tym z Chin, Pakistanu czy regionu Andów. Teraz dołączają do nich doniesienia ze szwajcarskich Alp. Mowa tu o lodowcu Rodanu. Jak się okazuje, wyjątkowo mocno odczuwa on postępujące zmiany klimatu. Wysokie temperatury dosłownie go wykańczają.
Widać to doskonale na zdjęciach, jakie na platformie X zamieściło małżeństwo Helen i Duncana Porterów. Post wywołał prawdziwe poruszenie w internecie. Fotografie, o których mowa zostały wykonane w tym samym miejscu - na platformie widokowej na lodowcu Rodanu - jednak z piętnastoletnim odstępem od siebie. Pierwsze zrobiono w sierpniu 2009, drugie w sierpniu 2024 roku. Zestawienie fotek w ciągu ostatnich kilku dni wyświetlono ponad 4 mln razy!
Co dokładnie widać na obu zdjęciach? Na pierwszym planie znajduje się para uśmiechniętych Brytyjczyków, z kolei w tle widać lodowiec Rodanu. No właśnie, o ile na pierwszym zdjęciu widać go w pełnej okazałości, o tyle na drugim zostało po nim praktycznie wspomnienie.
Jak informuje dziennik „The Guardian”, Porterowie postanowili powrócić w to samo miejsce po 15 latach ze względu na spektakularny widok lodowca w Alpach Urneńskich w szwajcarskim kantonie Valais. Nic nie mogło ich przygotować na to, co zastali tu obecnie. W miejscu, gdzie kilkanasćie lat temu bieliła się ściana lodowca jest obecnie małe górskie jezioro z poszarzałym jęzorem lodowca w tle.
„Nie będę kłamać, chciało mi się płakać” – napisał Duncan Porter w swoim poście na platformie X.
W tym miejscu warto dodać, że proces topnienie lodowca znajdującego się w górnym biegu Rodanu trwa już od połowy XIX wieku. Początkowo była to kwestia dobiegania końca małej epoki lodowcowej, która trwała przez 400 lat. Aktualnie język lodowca cofa się znacznie szybciej niż przed laty. Ma to związek z wywołanymi przez człowieka zmianami klimatycznymi.
Problem topniejących lodowców
Dodajmy, że podobne doniesienie docierają także z innych rejonów europejskich gór. Dwa lata temu eksperci cofnęli południowemu Schneefernerowi statusu piątego lodowca w Niemczech. Z kolei pięć lat temu Islandia po raz pierwszy ogłosiła, "śmierć" jednego z jej lodowców. 700-letni Okjökull stał się zbyt lekki. Grubość pokrywającego go lodu wynosiła wtedy zaledwie 15 metrów.
Kapadocja w Turcji
Zobacz nasza galerię!