Mięsożerne bakterie w Bałtyku. Czym są bakterie vibrio i jak dochodzi do zakażenia?

Zakażenia bakteriami vibrio nie należą do częstych, jednak w rzadkich przypadkach prowadzą do ciężkiej infekcji, a nawet śmierci. Są szczególnie niebezpieczne dla osób z grupy wysokiego ryzyka. Jak dochodzi do zakażenia bakterią i jakie są jego objawy?

Urlopowiczów atakują groźne bakterie. Czym są bakterie vibrio i jak dochodzi do zakażenia?

i

Autor: gettyimages.com

Mięsożerne bakterie vibrio - czym są? Gdzie występują?

Bakterie vibrio należą do rodziny przecinkowców. Znane są jako mięsożerne bakterie. Nazwę zawdzięczają swojemu kształtowi - wyglądają jak zakrzywiona pałeczka przypominająca przecinek z pojedynczą rzęską. Można je spotkać w zbiornikach wodnych na całym świecie, a głównie w ujściach rzek, morzach i stawach. Znajdują się głównie w ciepłych wodach w strefie tropikalnej, ale odnotowano również przypadki ich występowania w polskim chłodnym Morzu Bałtyckim. Jest to efekt ocieplenia się morza oraz zmniejszenia się zasolenia. 

Wyróżnia się blisko 80 gatunków przecinkowców, z czego kilkanaście jest niebezpiecznych dla ludzi. Są to m.in.:

  • bakterie Vibrio cholerae, czyli przecinkowiec cholery,
  • bakterie Vibrio parahaemolyticus, które wywołują ostre zapalenie przewodu pokarmowego,
  • bakterie Vibrio vulnificus wywołujące zapalenie tkanek miękkich lub sepsę.

Jak dochodzi do zakażenia bakteriami vibrio?

Główną drogą zakażenia się bakteriami vibrio jest bezpośredni kontakt uszkodzonej skóry ze skażoną nią wodą. Narażone na zakażenie mogą być również spojówki oka lub uszy. Objawy mogą różnic się w zależności od miejsca, gdzie bakteria przeniknęła do organizmu.

Poza bezpośrednim kontaktem, ryzyko zakażenia niesie również spożycie skażonej bakterią wody lub owoców morza. Niebezpieczne może być zjedzenie skażonych surowych lub niewłaściwie przyrządzonych ostryg, krewetek lub krabów. Zakażeniem może się również skończyć bezpośredni kontakt ze skorupiakiem, który jest nosicielem bakterii.

Osoby zdrowe nie muszą obawiać się zakażenia bakterią vibrio. Dla osób niebędących w grupie ryzyka nie wiąże się ono z dużym niebezpieczeństwem. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób starszych, dzieci, niemowląt, osób z osłabionym układem odpornościowym lub przewlekle chorujących - m.in. na schorzenia wątroby, cukrzycę, choroby serca lub AIDS. W grupie ryzyka znajdują się również osoby stosujące używki, w tym alkohol, narkotyki i papierosy. Dla nich zakażenie bakterią vibrio jest bardzo niebezpieczne, a nawet może doprowadzić do śmierci.

Zakażenie bakterią vibrio - objawy

W zależności od drogi zakażenia objawy mogą się różnic. Po spożyciu skażonych owoców morza lub wody występują objawy pasujące do typowego zatrucia pokarmowego. Może pojawić się wodnista biegunka, skurcze brzucha, nudności, wymioty, a nawet gorączka czy dreszcze. Objawy mogą wystąpić nawet do 24 godzin po spożyciu skażonego pokarmu lub wody. Zwykle ustępują po upływie około trzech dni.

W przypadku zakażenia się w drodze bezpośredniego kontaktu objawy ograniczają się do miejsca, w którym nastąpił kontakt. Infekcje na ogół są łagodne i samoograniczające się. Najczęściej dochodzi do zakażenia ran i mogą tworzyć się ropnie. Jeśli bakteria przenikła do organizmu przez ucho może dojść do zapalenia ucha środkowego, a jeśli przez oko - do zapalenia spojówek.

W większości przypadków zakażenie bakterią przebiega łagodnie i nie jest konieczne wdrożenie specjalistycznego leczenia. Leczenie głównie polega na łagodzeniu objawów, w tym nawadnianiu przy zatruciu pokarmowym i dezynfekcji przy infekcji rany. Konsultacja lekarska niezbędna jest tylko w przypadkach o ciężkim przebiegu. Zakażenie dla osób z grupy wysokiego ryzyka może się jednak skończyć hospitalizacją.