Projekt gotowy czy indywidualny?
Projektów gotowych domów jednorodzinnych jest bardzo dużo, często jednak zdarza się, że inwestor nie może dopasować budynku albo do potrzeb swoich i swojej rodziny albo do wielkości działki. Wtedy warto zastanowić się nad zleceniem projektu indywidualnego do przygotowania przez architekta. Zadaniem architekta w takim przypadku jest zaprojektowanie domu, który spełni oczekiwania inwestora i będzie zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym projekt indywidualny jest dość kosztowny.
Gotowe projekty domów mają tę zaletę, iż są stosunkowo niedrogie oraz dostępne od ręki. Ponadto do takiego projektu najczęściej opracowany jest już kosztorys, czasem nawet w różnych wariantach pod względem użytych materiałów. To pozwala zaplanować koszty inwestycji. Poza tym większość biur projektowych umożliwia wprowadzanie zmian w projektach, w związku z tym taki dom również może się zmienić według naszych potrzeb. Trzeba się wtedy liczyć z dodatkową opłatą. Zmiany mogą być szczególnie kosztowne, jeśli są znaczne i wiążą się na przykład z zaprojektowaniem podpiwniczenia lub przeprojektowaniem konstrukcji całego dachu. W takich przypadkach architekt musi część dokumentacji narysować od nowa, wraz z dokonaniem dodatkowych obliczeń konstrukcyjnych. Ponadto projekt gotowy trzeba dopasować do warunków gruntowych i wykonać projekt zagospodarowania działki. Zatem jeśli inwestor chce zmienić projekt gotowy w znaczny sposób, zalecane jest przekalkulowanie wykonania projektu na indywidualne zamówienie. Z uwagi na dużą różnorodność i dostępność projektów gotowych większości osób udaje się jednak znaleźć lub dopasować projekt do swoich potrzeb bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Jak usytuować dom na działce?
Na wybór projektu bardzo duży wpływ ma zakupiona działka, jej uzbrojenie i obostrzenia gminy, na terenie której jest usytuowana. Zatem przed wizytą w biurze projektowym należy z urzędu gminy uzyskać aktualny plan zagospodarowania przestrzennego. Gmina w nim określa m.in. możliwą wysokość i typ zabudowy, kształt i nachylenie dachu oraz maksymalną powierzchnię zabudowy. Ponadto dom na działce powinien być usytuowany z uwzględnieniem stron świata. Należy zatem pamiętać, że istnieje zawsze możliwość zakupu projektu typowego w jego lustrzanym odbiciu.
WIĘCEJ O USYTUOWANIU DOMU NA DZIAŁCE PRZECZYTASZ W ARTYKUŁACH:
Jaką powierzchnię powinien mieć dom?
Wielkość powierzchni domu to jedna z podstawowych informacji, jakie zawiera każdy projekt. Na wybór domu o określonej powierzchni ma wpływ wielkość działki, potrzeby rodziny oraz zasoby finansowe. Średnio koszt budowy 1m2 wynosi od 1500 do 3000 zł (kwoty te są uzależnione oczywiście jeszcze od technologii budowy, regionu i sposobu prowadzenia budowy).
Do najtrudniejszych zadań należy określenie potrzeb rodziny, szczególnie wtedy, gdy musimy zaplanować następne 20 lub więcej lat. Nie wystarczy zatem zapewnienie każdemu członkowi rodziny miejsca do pracy i odpoczynku, należy też wziąć pod uwagę ewentualną konieczność zaopiekowania się rodzicami czy przyjęcia pod dach nowej rodziny naszego dziecka.W tym przypadku często pomocni są doradcy w biurach projektowych. Przed ostateczną decyzją powinni oni właśnie zadać pytania dotyczące nie tylko teraźniejszości, ale i przyszłości. Zatem należy zastanowić się:
- ile sypialni i pokoi gościnnych powinien mieć projektowany dom?
- ile musi mieć łazienek?
- czy dom będzie miał garaż w swojej bryle lub będzie miał możliwość dobudowy garażu, ewentualnie wiaty garażowej?
- czy dom musi mieć dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, takie jak spiżarnia, schowek itp.?
- jakiej wielkości mają być pomieszczenia wspólne, takie jak kuchnia i salon?
- czy dom będzie nadawał się pod rozbudowę lub będzie można podzielić go na dwie strefy mieszkalne?
- czy budowę domu będzie można realizować etapami, np. zamieszkać na parterze a poddasze zaadaptować w późniejszym okresie?
Na przykład w przypadku rodziny z małymi dziećmi i ograniczonymi funduszami lub małżonków z dorosłymi dziećmi sprawdzi się dom parterowy z możliwością zaadaptowania poddasza. Dla rodzin wielodzietnych i wielopokoleniowych zdecydowanie polecane są domy jednopiętrowe lub o większej liczbie kondygnacji. Z uwzględnieniem, iż pokolenie starsze, dla wygody funkcjonowania, powinno mieszkać na parterze.
Jak rozplanować wnętrze domu?
Poza ustaleniem liczby i wielkości poszczególnych pomieszczeń, ważne jest też usytuowanie ich względem siebie tak, by dom był wygodny w użytkowaniu.Część komunikacyjna domu to powierzchnia obejmująca holle, korytarze, schody i przedsionek. Ze względów funkcjonalnych korytarze nie powinny być zbyt długie i wąskie, schody również muszą być dobrze rozplanowane. Natomiast przedsionek, by był wygodny w użytkowaniu i zmieścił szafę na ubrania, powinien mieć około 4 m2. Przyjmuje się, że łączna powierzchnia pomieszczeń komunikacyjnych powinna wynosić 15% powierzchni użytkowej budynku.
Głównymi pomieszczeniami w części dziennej domu są między innymi salon i kuchnia. Obecnie panuje moda na duże, otwarte przestrzenie, zatem kuchnia najczęściej jest pomieszczeniem otwartym na salon. W przypadku gdy jednak ma być zamknięta, musi być wystarczająco duża, by zmieściła się w niej jadalnia. Ponadto zaleca się, by kuchnia była położona blisko wejścia głównego. Najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy można do niej wejść zarówno z przedsionka, jak i z salonu. Pokój dzienny powinien być przede wszystkim ustawny, przestronny i dobrze doświetlony, np. poprzez duże drzwi tarasowe. Dodatkowego uroku dodawać mu będzie kominek. Kominki jako dekoracja lub dodatkowe źródło ciepła projektowane są obecnie praktycznie we wszystkich projektach typowych.
Do strefy nocnej domu zaliczają się łazienki, sypialnie, garderoby i ewentualne pracownie. W domach z poddaszem to właśnie na drugiej kondygnacji rozplanowana jest część sypialna. W domach parterowych najczęściej oddzielona jest funkcjonalnie od części dziennej korytarzem lub dodatkowymi drzwiami. W przypadku gdy często odwiedzają nas znajomi lub rodzina, sprawdzi się posiadanie dodatkowego pomieszczenia z funkcją sypialni i gabinetu.
W katalogach projektów gotowych przygotowane są wizualizacje i rzuty nie tylko elewacji budynku, ale również jego wnętrza. Dzięki wrysowanym meblom i wyposażeniu pomagają one wyobrazić sobie wielkość poszczególnych pomieszczeń. Warto zapamiętać, że decydując się na kupno projektu gotowego, możemy zawsze liczyć na pomoc architekta lub pracownika biura projektowego.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Podczas procesów planowania i realizacji budowy domu, kluczową rolę odgrywają zgody i pozwolenia administracyjne. Bez względu na to, czy inwestor decyduje się na projekt gotowy, czy indywidualny, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, które wydaje lokalny urząd. Wniosek o pozwolenie na budowę musi zawierać m.in. projekt domu, opis wykonania oraz plan zagospodarowania działki. Proces ten jest czasochłonny i może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, dlatego warto zająć się tym odpowiednio wcześnie. Ponadto, w niektórych przypadkach wymagane mogą być dodatkowe zgody, np. jeśli działka znajduje się w strefie objętej ochroną konserwatorską. Warto również zwrócić uwagę na przepisy dotyczące ochrony środowiska i zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych, co obejmuje m.in. konieczność budowy szamba, przydomowej oczyszczalni ścieków lub podłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Ostatecznie, nawet po uzyskaniu wszelkich niezbędnych zgód, inwestorzy powinni być świadomi terenowych inspekcji budowlanych, które kontrolują zgodność realizacji inwestycji z zatwierdzonym projektem.