Jak bejcować drewno? Jak nanosić BEJCĘ DO DREWNA?

2024-05-31 14:43

Malowanie drewna bejcą to tylko pozornie prosta czynność. Czai się za tym sporo pułapek. Niewłaściwe przygotowanie drewna i nieprawidłowe nanoszenie bejcy kończy się najczęściej w ten sposób, że na drewnie widać zacieki i przebarwienia, a kolor jest rozłożony nierównomiernie. Podpowiadamy, jak bejcować drewno .

Jak bejcować drewno? Jak nanosić BEJCĘ DO DREWNA?

i

Autor: Getty Images

Bejcowanie zgodne z zasadami

  • powierzchnia drewna powinna być przeszlifowana wzdłuż włókien i wyczyszczona;
  • ubytki drewna można wypełnić szpachlówką lub kitem do drewna;
  • przed użyciem bejcę trzeba dokładnie wymieszać;
  • przed bejcowaniem warto sprawdzić na kawałku drewna, jaki kolor uzyskamy po naniesieniu bejcy. Jej odcień zależy bowiem od gatunku malowanego drewna, jego wilgotności, a także od sposobu obróbki;
  • drewno egzotyczne powinno być przemyte trójchloroetylenem (TRI) lub 10% roztworem wody i amoniaku;
  • temperatura powietrza w trakcie bejcowania drewna nie powinna być niższa niż 8oC;
  • bejcę trzeba nakładać równomiernie, tak aby natężenie koloru było w każdym miejscu jednakowe (żeby to ułatwić, można najpierw zagruntować drewno bejcą bezbarwną);
  • bejcę rozprowadzać należy wzdłuż słojów;
  • nadmiar bejcy trzeba zebrać z drewna suchym pędzlem.

Czasami zmianę odcienia bejcy na drewnie mogą spowodować sęki bogate w żywice. Przeżywiczone sęki można unieszkodliwić gruntując je przed malowaniem specjalnym preparatem.

Czym najlepiej bejcować?

Do nanoszenia bejcy najczęściej wykorzystuje się pędzle. Duże, płaskie powierzchnie wygodniej jest malować za pomocą wałka. Można też posłużyć się pneumatycznym lub elektrycznym pistoletem natryskowym. Także gąbka i ściereczka znajdą zastosowanie do bejcowania drewna.

 Jakie drewno, taka barwa

Kolor bejcy zawsze jest zależny od materiału, który będzie nią pomalowany. Barwa przedstawiona na opakowaniu, zazwyczaj będzie inna, niż ta uzyskana na drewnie. Nie warto więc wpadać w panikę, gdy po malowaniu kolor drewna będzie różnił się od deklarowanego przez producenta. Regułą jest na przykład, że drewno nieoszlifowane, po zabejcowaniu będzie ciemniejsze niż drewno oszlifowane. Warto też pamiętać o tym, że im więcej razy pomalujesz bejcą drewno, tym ciemniejszy będzie jego odcień. Ciemniej będzie również wyglądać zabejcowane miejsce poprzecznego przecięcia słojów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Choć proces bejcowania może wydawać się stosunkowo prosty, warto również zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy. Przede wszystkim, dobrze jest pracować w miejscu o dobrej wentylacji, ale jednocześnie chronionym przed przeciągami, które mogą zakłócić równomierne wysychanie bejcy. Aby uniknąć przypadkowego zabrudzenia innych powierzchni, warto zaopatrzyć się w folię ochronną lub specjalne maty. Używanie rękawic ochronnych i okularów również jest rekomendowane, aby zminimalizować bezpośredni kontakt skóry i oczu z chemikaliami zawartymi w bejcy. Prawidłowe zabezpieczenie stanowiska pracy nie tylko zapewni lepsze rezultaty, ale także przyczyni się do bezpieczniejszej pracy.

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...