Okna i drzwi balkonowe można wyposażyć w rożnego typu osłony. Najpopularniejsze są żaluzje i lekkie rolety wewnętrzne. Są bowiem tanie i łatwe do zamontowania. Oprócz nich oferowana jest cała gama rolet zewnętrznych, w różnych cenach i różnych standardach. Chętnie też kupowane są markizy, które skutecznie chronią przed słońcem, a jednocześnie, gdy są rozłożone, uatrakcyjniają wygląd domu. Wciąż popularne są także okiennice.
Rolety zewnętrzne
Tego typu osłony mogą spełniać jednocześnie kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim pozwalają całkowicie odgrodzić wnętrza od promieni słonecznych. Zamknięte rolety zewnętrzne stwarzają ponadto dobrą barierę dźwiękoszczelną, zmniejszając uciążliwość hałasów z zewnątrz domu. Rolety mogą osłaniać przeszklenia o powierzchni dochodzącej do 7 m². W zależności od typu mogą mieć szerokość od 60 do 300 cm. Najczęściej są produkowane z tłoczonej blachy aluminiowej lub z PCW, rzadziej z blachy stalowej lub drewna. Płaszcz rolety zwijany jest na walec umieszczony w skrzynce zwanej kasetą. Niektóre płaszcze wykonane są z profili perforowanych. Wtedy nawet w pozycji zamkniętej wpuszczają nieco światła do pomieszczeń oraz umożliwiają ich wentylację. Aby poprawić izolacyjność termiczną płaszcza, metalowe profile są często wypełniane utwardzoną pianką poliuretanową. Taka izolacja wpływa też korzystnie na właściwości dźwiękochronne płaszcza. Kasety z mechanizmem nawijania płaszcza najłatwiej zamontować na zewnętrznej powierzchni ściany – do nadproża. Roletę można również połączyć z ramą okienną.
Rolety antywłamaniowe
Mają one solidny pancerz z profili o ściankach grubości 5 mm (zawsze bez perforacji) oraz dodatkowe zabezpieczenia podwyższające odporność na włamania, wyposażone we wzmocnienie dolnej listwy, maskownicę prowadnicy, która uniemożliwia jej odkręcenie, oraz zamek montowany w dolnej lub środkowej listwie pancerza. Wzbogacone są ponadto o rygiel ręczny albo zamek automatyczny, montowany w dolnej listwie. Uniemożliwia to podniesienie zamkniętej rolety. Tę samą funkcję co rygle i zamki może pełnić zabezpieczenie grzebieniowe umieszczone w skrzynce rolety. Uniemożliwia one obrót wałka, a więc także podniesienie płaszcza w górę. Zwiększenie bezpieczeństwa antywłamaniowego zapewnią też wieszaki blokujące montowane na osi rolety. Dzięki nim nie można podnieść płaszcza od zewnątrz.
Markizy
Ich zadaniem jest tylko osłona przed słońcem, ale za to stanowią najlepsze zabezpieczenie pomieszczeń przed nagrzewaniem się. Mimo, że zazwyczaj są zaimpregnowane, wytrzymują tylko niewielkie opady i przy większych deszczach trzeba je zwijać. Mogą być wykonane z tkaniny poliestrowej pokrytej lakierem akrylowym, zaimpregnowanego materiału akrylowego albo z wodoodpornej folii połączonej z tkaniną. Markizy mogą mieć długość nawet do 7 m i rozpiętość do 4 m. Kąt ich nachylenia może być regulowany w zależności od rodzaju markizy w zakresie od 4 do 80°, a nawet od 0 do 160°. Te większe markizy, o dużym wysięgu, nazywane są tarasowymi. Często mają one opuszczane falbany. Oznacza to, że wysuwają się pod kątem, a później w dół, prostopadle do podłogi balkonu lub tarasu.
Żaluzje zewnętrzne
To drogie rozwiązanie, stosowane póki co głównie w budynkach biurowych. Żaluzje takie regulują dopływ światła do wnętrz i sterują kątem jego padania. Zapewniają też bardzo nowoczesny i oryginalny wygląd elewacjom. Nie będą więc pasować do budynków o klasycznej architekturze, na przykład stylizowanych na polski dworek. Żaluzje takie mają lamelki szerokości od 5 do 15 cm, wykonane z elastycznego aluminium grubości 0,45 mm. Mogą być płaskie, zagięte lub wyprofilowane w kształt litery Z. Połączone są one linkami. Ich ustawienie reguluje się ze środka domu.
Okiennice
Szczególnie nadają się do budynków o klasycznej architekturze, choć są i takie okiennice, które pasować będą nawet do domów o surowej stylistyce modernistycznej. Okiennice są produkowane z naturalnego drewna (najczęściej sosnowego) albo z profili z PCW o grubości od 6 do 9 cm. Najtańsze są te z PCW, droższe z aluminium, a najdroższe drewniane. Najpopularniejsze rodzaje okiennic to:
- żaluzjowe - składające się z ramy, wewnątrz której są umieszczone szczebelki (lamelki) ustawione pod kątem najczęściej 45°. Szczebelki w niektórych takich okiennicach można ustawiać pod dowolnym kątem, regulując w ten sposób dopływ światła do wnętrz;
- kasetonowe – inaczej zwane płycinowymi – zbudowane z ramy drewnianej wypełnionej płyciną z drewnianych desek albo listew z PCW. Powierzchnia takich okiennic bywa dodatkowo podzielona pionowymi lub poziomymi elementami wzmacniającymi;
- rustykalne - płaszczyznę ich skrzydeł tworzą pionowe deski połączone u góry i na dole dwiema deskami poziomymi. Dla usztywnienia skrzydła pomiędzy poziomymi deskami poprowadzona jest dodatkowo skośna deska wzmacniająca. Są masywne, ale po zamknięciu dobrze tłumią hałas i chronią przed utratą ciepła z pomieszczeń. Do wąskich okien wybieramy okiennice jednoskrzydłowe, a do szerszych – dwuskrzydłowe.
Żaluzje wewnętrzne
Zwijając je zapewnisz maksymalne nasłonecznienie. Opuszczając zacienisz pomieszczenie. Ustawiając lamelki pod odpowiednim kątem skierujesz światło w górę, w przód lub w dół. Standardowe żaluzje zbudowane są z cienkich, aluminiowych lamelek, połączonych sznurkami. Bardzo ważnym elementem jest mechanizm sterujący. To dzięki niemu lamelki można obracać, zwijać lub rozwijać. Poruszanie lamelkami umożliwia plastikowy drążek, suwak lub sznur. Sznurek od żaluzji służy do ich zwijania i zatrzymywania na wybranej wysokości. Żaluzje mogą być wyposażone również w prowadnice, mocowane do boków skrzydła okiennego. Lamelki żaluzji mogą mieć różne kolory, które dobiera się do wyglądu wnętrz. Często jedna ich powierzchnia jest błyszcząca, a druga matowa. Gdy tę połyskliwą skierujesz na zewnątrz – będzie odbijać promienie słoneczne i ograniczać w ten sposób nagrzewanie poddasza.
Werticale
Werticale pełnią podobną funkcję, jak żaluzje. Ich lamelki są szersze i ustawione pionowo. Wykonane bywają przeważnie z tkaniny szklanej lub poliestrowej. Od dołu są obciążone, aby pozostawały wciąż naprężone i wyprostowane. Poruszają się po szynie zamocowanej do nadproża lub sufitu. Lamelkami steruje się za pomocą sznurka lub plastikowego łańcuszka. Za ich pomocą można obracać lamelkami w promieniu 180o wokół ich osi. Oczywiście można je też rozsuwać i zsuwać. Maksymalna długość werticali to około 7 m, a wysokość – około 5 m.
Rolety wewnętrzne
Gdy zostaną rozwinięte powstrzymują promienie słoneczne i we wnętrzach jest ciemniej i chłodniej. Nie osłaniają jednak przed ciepłem słonecznym tak skutecznie, jak rolety zewnętrzne lub markizy. Jedne rolety wewnętrzne powodują częściowe zacienienie, a inne całkowite zaciemnienie. Rozwinięte rolety mogą też stanowić element dekoracyjny. Wykonane są przeważnie z rożnych tkanin. Niektóre rolety są od strony okna pokryte błyszczącym materiałem, zdolnym odbijać promienie słoneczne, aby wnętrze mniej się nagrzewało. To jednak nie wszystko. Są bowiem także rolety z bambusa lub papieru. Rolety nawija się na wałki schowane w kasetach, które możemy mocować zarówno do ościeżnic i ram okiennych, jak i ścian czy sufitów. Te montowane do skrzydeł okiennych są o tyle lepsze, że da się wygodnie i szeroko otworzyć okno, podczas gdy one pozostają rozwinięte. Oferowane są także rolety, które zwijają się harmonijkowo, nieco podobnie, jak żaluzje. Nazywa się je plisami.