Uśmiech dziąsłowy: jak się go pozbyć?

2024-05-29 16:58

Jeśli podczas uśmiechu widać ci dziąsła, to znaczy że jesteś posiadaczem tzw. gummy smile, czyli uśmiechu dziąsłowego. Niektórzy traktują go jako cechę charakterystyczną, inni jako wadę, przez co wstydzą się uśmiechać. Uśmiech dziąsłowy można jednak skorygować, nosząc aparat ortodontyczny lub poddając się zabiegowi chirurgicznemu.

Uśmiech dziąsłowy: jak się go pozbyć?

i

Autor: Getty Images

Uśmiech dziąsłowy (gummy smile) charakteryzuje się odsłanianiem więcej niż 2-3 mm dziąseł górnego łuku zębowego podczas uśmiechu. Może być on spowodowany m.in. wąską i nadpobudliwą wargą górną, przerostem żuchwy lub zaburzeniami wyrzynania zębów. 

– Choć uśmiech dziąsłowy jest uważany za normalną odmianę ludzkiej anatomii, wiele osób czuje z tego powodu wstyd, zażenowanie i niskie poczucie własnej wartości. Problem można rozwiązać np. za pomocą aparatu ortodontycznego, jednak ta metoda jest najbardziej skuteczna u osób w okresie dojrzewania, kiedy kości jeszcze rosną – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

U dorosłych konieczny jest zabieg chirurgiczny

Z pozbyciem się uśmiechu dziąsłowego u dorosłych sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga leczenia na kilku płaszczyznach, polegającego na połączeniu leczenia ortodontycznego z chirurgicznym. Aparat ma za zadanie przemieścić zęby dowierzchołkowo, a periodontolog wydłuża korony poprzez wycięcie nadmiaru dziąsła i podpierającej go kości. Zabieg odbywa się pod znieczuleniem miejscowym i trwa od kilku do kilkunastu minut – w zależności jaką dużą część dziąsła trzeba wyciąć.

Po zabiegu stosuj dietę

Podczas zabiegu korekcji uśmiechu dziąsłowego odsłonięte zostają szyjki zębów – niepokryte szkliwem i bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne, np. zimne, gorące i kwaśne potrawy. Stomatolog zabezpiecza je kompozytem, licówkami lub koronami.

Przez kilka dni po zabiegu należy pamiętać o diecie i zapomnieć o gorących i kwaśnych napojach oraz posiłkach. Nie powinno się też jeść twardych warzywa i owoców, jak np. surowej marchewki, kalarepy lub jabłek oraz pić alkoholu i gazowanych napojów.

Po zakończeniu okresu rekonwalescencji po zabiegu, kluczowa jest również regularna higiena jamy ustnej, aby zapobiec infekcjom i nawrotom problemu. Szczególnie zaleca się delikatne szczotkowanie zębów miękką szczoteczką oraz stosowanie antyseptycznych płukanek do jamy ustnej. Kontrolne wizyty u dentysty powinny odbywać się co trzy do sześciu miesięcy, aby monitorować stan dziąseł i kości. Regularne czyszczenie profesjonalne przez higienistkę stomatologiczną pomoże w utrzymaniu zdrowia dziąseł i długotrwałych efektów leczenia. Ponadto warto rozważyć konsultacje z dietetykiem, który pomoże w opracowaniu diety korzystnej dla zdrowia całej jamy ustnej.

QUIZ dla doświadczonych pań. Na te pytania powinna odpowiedzieć każda kobieta

Pytanie 1 z 10
Pierwszą kobietą w historii, która stanęła na czele polskiego rządu była: