Sposoby na piegi. Jak się pozbyć piegów?

2024-06-02 3:29

Piegi pojawiają się przede wszystkim u osób z jasną karnacją, o włosach rudych i blond. Choć czasami dodają uroku, ich właścicielki zrobią wiele, aby się ich pozbyć. Jakie są sprawdzone sposoby na biegi, dlaczego powstają piegi i co sprzyja wysypowi piegów na skórze?

Sposoby na piegi. Jak się pozbyć piegów?

i

Autor: Getty Images

Skąd się biorą piegi na skórze?

Piegi powstają wskutek nierównomiernego gromadzenia się pigmentu skóry (melaniny). Niewielkie brązowe lub rude plamki najczęściej umiejscawiają się na nosie i policzkach, ale czasem też na dekolcie, szyi i plecjach. Skłonność do ich występowania jest cechą dziedziczną. Do powstania piegów może się przyczynić picie herbatek z melisy czy dziurawca i zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli nie lubisz swoich piegów, możesz z nimi walczyć.

Sposoby na piegi

1. Chroń skórę przed słońcem

Promienie słoneczne powodują wysyp piegów. Noś więc kapelusz czy czapkę z daszkiem o okrywaj ramiona. Nakładaj kremy z wysokimi filtrami

2. Odpowiednie kremy na piegi

Wybieraj kremy rozjaśniające i depigmentacyjne ( z witaminą C, kwasami owocowymi i pochodną kwasu witamy A, hydrochinonem, arbutyną). Pamiętaj jednak, że pierwsze efekty zobaczysz za ok. 6 tygodni.

3. Usuwanie piegów u kosmetyczki

Możesz spróbować usunąć piegi peelingami np. kwasem glikolowym. Do złuszczania stosuje się maść rezorycynową. Piegi można też usunąć laserem.

4. Naturalne usuwanie piegów

Stosuj na przykład:

  • zmywacz z cytryny - przemywaj skórę wacikiem nasączonym sokiem z cytryny. Uważaj jednak, bo po takim zabiegu skóra robi się bardziej wrażliwa,

  • okład z pietruszki - pęczek natki zalej szklanką gorącej wody, a po ostudzeniu namocz gazę i połóż ją na twarz na 15 minut,

  • maseczka z porzeczek - oczyszczone i umyte porzeczki rozgnieć i nałóż na oczyszczoną skórę twarzy na 15 minut,

  • tonik z ogórka - pół szklanki soku ze świeżego ogórka połącz z łyżką 45 proc. alkoholu. Codziennie przemywaj taką miksturą piegi.

Chociaż piegi mogą być postrzegane jako problem estetyczny, dla wielu są one naturalną i uroczą cechą. W kulturach na całym świecie piegi bywają uważane za symbol individualności i piękna. Dla osób, które decydują się na ich zaakceptowanie i zaakcentowanie, istnieje wiele kosmetyków, które mogą pomóc podkreślić ich unikalny wygląd, takich jak transparentne podkłady czy lekkie korektory, które jedynie wyrównują koloryt skóry, nie ukrywając piegów. Warto też pamiętać, że niezależnie od decyzji, jaką podejmiesz w sprawie swoich piegów, najważniejsze jest, aby dbać o zdrowie skóry i regularnie odwiedzać dermatologa w celu monitorowania jej kondycji. Pamiętaj, że każda skóra jest inna i wymaga indywidualnego podejścia.

QUIZ. Jaką masz wiedzę na temat seksu? Pokaż, że jesteś praktykiem. Przy pytaniu nr 5 wyskakują rumieńce

Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa hinduska księga, w której są prezentowane m.in. pozycje seksualne?