Olej lniany w kosmetyce – do czego? ZASTOSOWANIE

2024-06-01 12:08

Olej tłoczony na zimno z nasion lnu ma korzystny wpływ na zdrowie i urodę.

Olej lniany w kosmetyce – do czego? ZASTOSOWANIE

i

Autor: Getty Images

Olej lniany - na zdrowie!

Olej lniany ma duże właściwości lecznicze. Między innymi wspomaga procesy trawienne, wzmacnia i chroni błonę śluzową przewodu pokarmowego, a nawet zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych. Olej lniany przeciwdziała też powstawaniu nowotworów. Regularnie przyjmowany może zapobiegać chorobom nowotworowym takim jak: rak jelita grubego, rak prostaty czy piersi. Jest też wykorzystywany przy leczeniu stwardnienia rozsianego i choroby Alzheimera. Olej lniany ma również bardzo korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Obniża poziom tzw. złego cholesterolu oraz zapobiega miażdżycy i zawałom.

Jak olej lniany działa na urodę?

A jeśli chodzi o urodę: olej lniany przyjmowany regularnie w niewielkich dawkach korzystnie działa na włosy, paznokcie i skórę. Szczególnie polecany jest osobom o przesuszonej, szorstkiej skórze. Poprawia jej elastyczność, natłuszcza, ale też nawilża. Nadaje się świetnie do skóry wrażliwej i delikatnej, a także z problemami dermatologicznymi. Wykorzystuje się go m.in. do leczenia trądziku różowatego. Olej lniany pomaga ponadto przy oparzeniach słonecznych. Wreszcie – poprawia kondycję włosów, wzmacnia płytki paznokciowej, sprawia, że nie są łamliwe i nie rozdwajają się.

Należy jednak uważać na jakość kupowanego oleju lnianego. Ze względu na to, że szybko jełczeje, trzeba go kupować w butelkach nie plastykowych, tylko szklanych, i to najlepiej z ciemnego szkła. Przechowywać w lodówce, stosować wyłącznie na zimno, nigdy nie podgrzewać.

Oprócz licznych korzyści zdrowotnych i kosmetycznych, olej lniany może również stanowić cenny dodatek do diety sportowców oraz osób prowadzących aktywny tryb życia. Dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, olej lniany wspomaga regenerację mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Pomaga w redukcji stanów zapalnych, co jest szczególnie ważne dla sportowców, którzy często doświadczają mikrourazów mięśniowych. Ponadto, olej lniany wspomaga prawidłowe funkcjonowanie stawów, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka kontuzji. Warto dodać, że zawiera on lignany, które wykazują działanie antyoksydacyjne, pomagając w neutralizacji wolnych rodników powstających podczas intensywnych treningów. Regularne spożywanie oleju lnianego może zatem wspomóc zarówno wydolność, jak i ogólną kondycję fizyczną organizmu.

Co Ty wiesz o seksie? QUIZ TYLKO DLA DOROSŁYCH!

Pytanie 1 z 15
Miłość francuska to inaczej: