Olej arganowy, olejek arganowy – jak go stosować w kosmetyce? SPRAWDZONE RADY

2024-06-03 8:02

Olej arganowy stanowi składnik wielu kosmetyków, ale można też kupić go osobno, w czystej postaci i stosować go samodzielnie. Mówimy, jak to robić, by przyniósł największe korzyści.

Olej arganowy, olejek arganowy – jak go stosować w kosmetyce? SPRAWDZONE RADY

i

Autor: Getty Images

Olej arganowy – jak go stosować na skórę?

Olej arganowy (ale tylko ten kosmetyczny!) można traktować jako olejek pielęgnacyjny – wcierać bezpośrednio w oczyszczoną (i najlepiej lekko wilgotną) skórę nie tylko twarzy, ale i całego ciała. Nadaje się również do stosowania w okolicach oczu. Kilka kropli oleju arganowego warto też dodać do zwykle stosowanych kremów do twarzy i balsamów do ciała – ale tuż przed użyciem, czyli mieszać je ze sobą na dłoni na jednolitą masę i nakładać od razu, wklepując w skórę i masując ją przy okazji.

Olejek arganowy – jak pielęgnować nim włosy?

Kosmetyczny olej arganowy świetnie też pielęgnuje włosy. W tym celu w suche włosy wmasowuje się olej, następnie wkłada czepek foliowy, a na to jeszcze ręcznik i trzyma taki kompres na włosach minimum pół godziny, a można nawet dwie godziny. Żeby olej miał mocniejsze działanie, można też w międzyczasie podgrzewać zawinięte w ręcznik włosy, używając do tego suszarki. Potem myjemy dokładnie włosy szamponem. Kosmetyczny olej arganowy można też używać jako serum do końcówek, już po myciu włosów i bez spłukiwania, aczkolwiek ilość oleju musi być minimalna.

Olejek arganowy – wady i zalety

Trzeba też wziąć pod uwagę, że olej arganowy ma specyficzny, nie wszystkim odpowiadający zapach, na szczęście dość szybko się on ulatnia. Aromat ten sprawia jednak, że zabiegi związane z nakładaniem oleju nie sprawiają niektórym osobom przyjemności. Warto się jednak przełamać, bo to rzeczywiście doskonały, w stu procentach naturalny kosmetyk. Olej arganowy nie tylko natłuszcza i nawilża, ale też regeneruje skórę i włosy. Nadaje się szczególnie do skóry suchej i dojrzałej.

Olejek arganowy – przeciwwskazania i środki ostrożności

Mimo licznych zalet oleju arganowego, należy pamiętać, że nie każdy może go stosować bez obaw. Osoby z alergią na orzechy powinny zachować ostrożność, ponieważ olej arganowy pochodzi z nasion drzewa arganii. Przed pierwszym użyciem warto przeprowadzić test alergiczny na małej powierzchni skóry. Ponadto, olej ten może potencjalnie zatykać pory, co sprawia, że osoby ze skłonnością do trądziku powinny być ostrożne i stosować go w umiarkowanych ilościach lub skonsultować się z dermatologiem przed regularnym użyciem. W przypadku zaostrzenia jakichkolwiek reakcji skórnych czy niewłaściwego działania, zaleca się natychmiast zaprzestać stosowania i zasięgnąć porady specjalisty.

Twoja babcia rozgromi ten quiz, a ty?

Pytanie 1 z 8
Co najlepiej dodać do prania ręczników?