Na czym polega najlepszy japoński demakijaż? Czym jest metoda demakijażu OCM?

2024-05-29 13:25

W jaki sposób najlepiej wykonywać demakijaż twarzy? W jaki sposób dbają o cerę Japonki słynące z pięknej, wiecznie młodej skóry? Na czym polega demakijaż olejami - Oil Cleansing Method?

Na czym polega najlepszy japoński demakijaż? Czym jest metoda demakijażu OCM?

i

Autor: Getty Images

Demakijaż twarzy Oil – Cleansing – Method, którego rodowód sięga aż japońskich wybrzeży i tradycyjnych metod ich gładkolicych mieszkanek, staje się coraz popularniejszy również na Zachodzie. Do kontrowersyjnej metody najpierw przekonały się Amerykanki, teraz kolej na to, by OCM podbiło rodzimy, europejski rynek.

Czym jest demakijaż olejami?

Skąd pomysł, by tłustą cerę zmywać olejami, które zdawałoby się, że jeszcze bardziej utrudniają stabilizowanie pracy porów?

Mimo, że intuicyjnie zmywanie twarzy olejami wydaje się wątpliwym pomysłem, to właśnie oleje mają naturalną właściwość rozpuszczania innych olejów – w tym gromadzącego się w porach skóry sebum. To, co oleje zawdzięczają naturalnym właściwościom, woda osiąga tylko w połączeniu z mocnymi detergentami. A te nie zawsze okazują się być łaskawe dla skóry – potrafią podrażnić, wysuszyć, uczulić, czy rozregulować proces produkcji sebum.

Jak przygotować się do demakijażu tą metodą?

Do demakijażu olejami potrzebna jest nam ściereczka z mikrofibry, dostęp do bieżącej wody oraz własnoręcznie przygotowana mieszanka olejków spośród: oliwy z oliwek, oliwki dla dzieci (o jak najprostszym składzie, np. olej słonecznikowy i olejek migdałowy), oleju rycynowego.

Olejki w zależności od cery mieszamy w takich proporcjach:

  • skóra tłusta: 30% oleju rycynowego+70% oleju bazowego ( oliwa z oliwek/ oliwka)

  • skóra normalna: 20% oleju rycynowego i 80% oleju bazowego

  • skóra sucha: 10% oleju rycynowego i 90% oleju bazowego

Sam demakijaż polega na masowaniu olejami wcześniej nieumytej twarzy, a następnie przykładaniu do niej gorącej ściereczki, by otworzyła pory twarzy. Potem ściereczkę myje się i z powrotem przykłada zimną tak, by zamknęła pory. Drugi wariant to zmywanie twarzy dwuetapowo: najpierw mieszanką olejków nałożoną na wacik kosmetyczny, a następnie delikatnym żelem do twarzy.

Jednym z dodatkowych atutów stosowania metody OCM jest możliwość personalizacji mieszanki olejków zgodnie z indywidualnymi potrzebami skóry. Dla osób borykających się z problemami skórnymi, takimi jak trądzik, warto rozważyć dodanie kilku kropel olejku z drzewa herbacianego do standardowej mieszanki, ponieważ posiada on silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Natomiast dla cery naczynkowej, skłonnej do podrażnień, idealnym dodatkiem może być olejek z rumianku bądź nagietka, które posiadają właściwości łagodzące i uszczelniające naczynia krwionośne. Personalizacja olejków nie tylko zwiększa skuteczność demakijażu, ale także pełni funkcję pielęgnacyjną, dostosowaną do potrzeb każdego typu cery.

Quiz tylko dla doświadczonych kobiet. Twoja babcia miałaby w tym quizie 10/10

Pytanie 1 z 10
Domowym sposobem na wybielenie firanek jest: