Mycie włosów - czy należy myć włosy codziennie?

2024-06-02 17:57

Mycie włosów codziennie nie jest bezwzględnie wskazane! Czy należy myć włosy codziennie? Przedstawiamy argumenty za i przeciw, a także opisujemy sposoby pielęgnacji włosów każdego dnia!

Mycie włosów - czy należy myć włosy codziennie?

i

Autor: Getty Images

Mycie włosów codziennie nie jest najlepszym sposobem ich pielęgnacji. Wiele osób biorąc wieczorny lub poranny prysznic myje przy okazji włosy - to błąd! Nie każdy rodzaj włosów wymaga codziennej pielęgnacji. Dodatkowo często myjąc włosy każdego dnia używamy zbyt mocnych kosmetyków, bardziej sobie szkodząc niż pomagając.

Mycie włosów - czy należy myć włosy codziennie? Argumenty ZA

  • Ze względu na ogromne zanieczyszczenie powietrza szkodliwe substancje przenikają również do wnętrza włosa, powodując jego przesuszenie i łamliwość. Dlatego codzienne spłukiwanie ich z włosów pozwoli odświeżyć fryzurę i "wypłukać" pyły i kurz.

  • Włosy z tendencją do przetłuszczania, jeśli nie są bardzo regularnie myte, wyglądają nieestetycznie i źle się układają, więc codzienne mycie wydaje się niezbędne. Warto jednak poobserwować swoje włosy - jeśli nie są bardzo przetłuszczone, wystarczy spłukać je ciepłą, a następnie zimną wodą bez użycia szamponu. To prosty sposób na odświeżenie włosów bez ich obciążania chemicznymi substancjami.

Mycie włosów - czy należy myć włosy codziennie? Argumenty PRZECIW

  • Zazwyczaj myjąc włosy wmasowujemy szampon w skórę głowy - to wielki błąd! Lekarze przypominają, żeby środki myjące do włosów nakładać tylko na same włosy. Ważne jest to, żeby nie zmywać sebum produkowanego przez skórę. Jeśli będziemy nadmiernie je spłukiwać, osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego - pojawi się więcej sebum, a włosy będą się szybciej przetłuszczały.

  • Szampony i odżywki wprawdzie oczyszczają włosy, ale jednocześnie je obciążają. Jeśli nie spłukujemy włosów bardzo dokładnie możemy zaszkodzić bardziej niż pomóc. Jeśli nie możemy zrezygnować z codziennego mycia warto postawić na kosmetyki przygotowywane samodzielnie na bazie naturalnych olejków, które są o wiele delikatniejsze i łagodniejsze dla włosów niż szampony. Do intensywnej pielęgnacji można też używać kosmetyków... dla dzieci.

Ciekawą opcją dla osób, które chcą zachować zdrową równowagę w pielęgnacji włosów, jest stosowanie techniki zwanej myciem włosów metodą "no-poo" (no shampoo). Polega ona na zastąpieniu szamponu naturalnymi substancjami, takimi jak soda oczyszczona czy ocet jabłkowy, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom pH skóry głowy i włosów. Soda doskonale radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń, natomiast ocet jabłkowy działa jako naturalny środek kondycjonujący, nadając włosom połysk i miękkość. Regularne stosowanie takich naturalnych alternatyw może przyczynić się do redukcji przetłuszczania się skóry głowy oraz poprawy ogólnej kondycji włosów, co sprawia, że jest to atrakcyjna opcja dla wielu osób szukających zdrowej rutyny pielęgnacyjnej.

QUIZ PRL. Te ubrania wyszły z mody, a były hitem w Polsce Ludowej. Czy je pamiętasz?

Pytanie 1 z 15
Ta koszula była hitem mody męskiej w Polsce Ludowej. Mowa o:
Koszula męska z krawatem