Jakie zioła są dobre na włosy? 5 przepisów na ziołowe płukanki

2024-06-02 18:32

Zamiast tradycyjnych odżywek do włosów polecamy ziołowe płukanki. Są może nieco bardziej pracochłonne, wymagają bowiem przygotowania naparu z ziół, jednak ich właściwości mogą mieć na nasze włosy zbawienny wpływ. Podajemy 5 przepisów na ziołowe płukanki do włosów.

Jakie zioła są dobre na włosy? 5 przepisów na ziołowe płukanki

i

Autor: Getty Images

1. Ziołowa płukanka ze skrzypu polnego i lipy

Działanie: płukanka do włosów z mieszanki tych ziół polecana jest w przypadku włosów osłabionych, łamliwych i wypadających. Działa też przeciwzapalnie na skórę głowy.

Jak przyrządzić napar? Około 10 saszetek ziół, 5 saszetek ze skrzypem i 5 z ziołami lipy wystarczy zalać 2 litrami wrzątku. Zioła parzyć pod przykryciem ok. 20 minut.

2. Płukanka do włosów chmielowo-pokrzywowa

Działanie: chmiel i pokrzywa to zioła polecane na włosy również z tendencją do wypadania, wzmacniają cebulki włosów, zmniejszają też łojotok skóry głowy.

Przepis: torebki z ziołami (kilka torebek chmielu i kilka pokrzywy) wystarczy zalać 2 litrami wrzątku, po czym parzyć pod przykryciem kilkanaście minut.

3. Płukanka do włosów rozmarynowo-skrzypowa

Działanie: napar z ziół polecany do włosów przesuszonych, także z łupieżem.

Przepis na płukankę: 3 saszetki skrzypu polnego oraz 3 saszetki rozmarynu zalej 2 litrami wrzątku.

4. Płukanka do włosów tatarakowo-chmielowa

Działanie: płukanka z mieszanki tych ziół polecana jest do włosów cienkich i delikatnych. Zioła zwiększają objętość włosów, dodają im puszystości i zmiękczają je.

Przepis na napar z ziół: kilka łyżek suszonych szyszek chmielu i 2 łyżki kłącza tataraku trzeba zalać 1 litrem zimnej wody i gotować, najlepiej pod przykryciem ok. 20 minut.

5. Płukanka do włosów z lawendy i szałwii

Działanie: płukanka o ładnym zapachu, doda blasku i zdrowego wyglądu włosom matowym i osłabionym.

Przepis: kilka saszetek lawendy i szałwii zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem. NASZE RADY:

  • Ziołowe płukanki przygotowujmy najlepiej z gotowych produktów – różne gatunki ziół można kupić w aptekach czy sklepach zielarskich w postaci saszetek.
  • Dobrze, jeśli napar ziołowy będzie dość mocny. Zalane wrzątkiem zioła parzymy pod przykryciem ok. 20 minut, następnie czekamy, aż napar przestygnie.
  • Włosy płuczemy ziołami po uprzednim ich umyciu.

6. Płukanka z rumianku i cytryny

Działanie: płukanka ta jest szczególnie polecana do włosów jasnych, ponieważ rumianek ma naturalne właściwości rozjaśniające, a cytryna dodatkowo wzmacnia ten efekt. Oprócz rozjaśniania, płukanka z rumianku i cytryny działa odświeżająco na skórę głowy, redukuje przetłuszczanie się włosów oraz dodaje im blasku.

Jak przyrządzić napar? Około 5 saszetek rumianku zalej 1 litrem wrzątku. Po zakończeniu parzenia dodaj sok z połowy cytryny. Całość odstaw pod przykryciem na 20 minut, a następnie przecedź. Tak przygotowaną płukanką dokładnie przepłucz umyte, wilgotne włosy, nie spłukując jej już wodą.

Quiz tylko dla doświadczonych kobiet. Twoja babcia miałaby w tym quizie 10/10

Pytanie 1 z 10
Domowym sposobem na wybielenie firanek jest: