Jak wyczyścić pędzle do makijażu? Jak czyścić PĘDZLE?

2024-05-28 16:48

Pędzle do makijażu to żelazne wyposażenie kobiecej kosmetyczki. Jak prawidłowo o nie dbać? Przede wszystkim trzeba je często czyścić z zalegających w nich resztek kosmetyków. To ważne przede wszystkim ze względów higienicznych.

Jak wyczyścić pędzle do makijażu? Jak czyścić PĘDZLE?

i

Autor: Getty Images

O tym, że pędzle to podstawowe narzędzie do makijażu, wie chyba każda kobieta - o wiele dokładniej niż jednorazowymi aplikatorami czy gąbeczkami nanosi się nimi kosmetyk. Aby włosie, z którego wykonano pędzel do makijażu, było zawsze sprężyste i służyło nam przez lata, trzeba je starannie czyścić z resztek pudru, podkładu, cieni, korektora czy różu.

Dlaczego należy czyścić pędzle do makijażu?

Czyszczenie pędzli do makijażu ma przede wszystkim znaczenie higieniczne - na nieczyszczonym pędzlu osadzają się zanieczyszczenia i bakterie, dlatego też szczególną wagę do czyszczenia pędzli powinny przywiązywać zwłaszcza osoby mające kłopoty z cerą. Pędzle do makijażu trzeba też często czyścić wtedy, gdy korzysta z nich więcej niż jedna osoba.

Jak wyczyścić pędzel do makijażu?

Pędzle do podkładu i korektora powinno się czyścić codziennie, te zaś, które służą do nanoszenia kosmetyków sypkich, wystarczy myć raz w tygodniu. Do czyszczenia pędzli do makijażu służą specjalne preparaty do dezynfekcji pędzli - ma je w swojej ofercie wielu producentów kosmetyków oraz akcesoriów kosmetycznych. Wystarczy nasączyć preparatem chusteczkę higieniczną i pocierać o nią pędzel, aż stanie się całkiem czysty.

Drugi sposób czyszczenia pędzli do makijażu to kąpiel. Pędzel należy namoczyć w ciepłej wodzie, a na dłoń wycisnąć niewielką ilość szamponu (może być ten, którego używasz do włosów, lub specjalny szampon do pędzli - ma go w ofercie wiele firm kosmetycznych). Zmoczony pędzel należy pocierać o wnętrze ręki, wykonując ruchy w górę i w dół (inne niszczą włosie). Po zabiegu pędzel do makijażu należy wypłukać w ciepłej wodzie, delikatnie wycisnąć z niego nadmiar wody i zostawić do wyschnięcia. Pędzle należy suszyć na leżąco, najlepiej tak, by ich włosie wystawało poza blat stołu (byle nie na grzejniku! nie należy też do suszenia pędzli używać suszarki).

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Regularne czyszczenie pędzli do makijażu jest kluczowe nie tylko dla zachowania higieny, ale również dla utrzymania samego narzędzia w dobrej kondycji. Warto również pamiętać, że pędzle powinno się przechowywać w odpowiednich warunkach. Najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie pędzli w pionowej pozycji, z włosiem skierowanym do góry, w dedykowanych pojemnikach lub organizerach kosmetycznych. Unikanie zamkniętych, wilgotnych miejsc, takich jak łazienkowe szafki, pomoże w zmniejszeniu ryzyka namnażania się bakterii oraz pleśni. Dodatkowo, pędzle, które są odpowiednio przechowywane i regularnie czyszczone, będą bardziej efektywne w aplikacji kosmetyków, co przekłada się na lepszy i bardziej profesjonalny wygląd makijażu.

Twoja babcia rozgromi ten quiz, a ty?

Pytanie 1 z 8
Co najlepiej dodać do prania ręczników?