Jak walczyć z trądzikiem na twarzy po 30. roku życia?

2024-05-31 7:53

Trądzik po 30. roku życia to poważny problem - jak z nim walczyć? Musisz poszukać pomocy u ginekologa lub endokrynologa. Przyczyną uporczywego trądziku i pryszczy mogą być bowiem zaburzenia hormonalne. Jak zwalczyć trądzik na skórze twarzy?

Jak walczyć z trądzikiem na twarzy po 30. roku życia?

i

Autor: Getty Images

Trądzik u dorosłych - przyczyny

Trądzik na twarzy po 30. roku życia to nie przelewki. Jeśli nie pomagają środki do pielęgnacji cery trądzikowej wizyta u dermatologa może być pomocna, ale niewykluczone, że lekarz zleci skierowanie do ginekologa. Przyczyną trądzik u w wieku dorosłym są zaburzenia w wydzielaniu hormonów.

U dziewczyn w okresie dojrzewania gwałtowny wzrost stężenia hormonów wydzielanych przez jajniki jest zjawiskiem naturalnym. Rośnie wówczas nie tylko produkcja estrogenów, ale również androgenów (męskich hormonów płciowych). Właśnie one sprzyjają nadaktywności gruczołów wytwarzających sebum i namnażaniu się w nim beztlenowców Propionibacterium Acnes. U niektórych kobiet nadmiar męskich hormonów występuje również w dorosłym wieku. 

Jak się pozbyć trądziku?

Gdy liczba grubek jest niewielka i nie dochodzi do ropnych wykwitów, pomóc mogą preparaty do stosownia miejscowego. Są to kremy zawierając nadtlenek benzoilu, pochodne witaminy A, w połączeniu z antybiotykami z grupy tetracyklin. W takich przypadkach ginekolog wypisuje skierowanie na badania krwi na poziom estrogenów, progesteronu i androgenów. Jeśli analiza wykaże zbyt wysoki poziom androgenów, a za mało progesteronu - konieczne będzie leczenie skojrzone - maści stosowane zewnętrznie i doustne leki hormonalne.

Do pielęgnacji twarzy i dekoltu najlepiej używać specjalnych preparatów przeznaczonych dla cery ze skłonnością do trądziku, które zawierają cynk i tlenek glinu. Należy pamiętać, by nie stosować ciężkiego podkładu zatykającego pory, nie przesadzać z opalaniem, bo słońce działą stymulująco na gruczoły produkujące sebum.

Innym skutecznym sposobem radzenia sobie z trądzikiem u dorosłych jest zmiana diety. Szereg badań wykazał, że pewne produkty spożywcze mogą znacząco wpływać na stan skóry. Spożywanie dużej ilości produktów o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak słodycze, białe pieczywo i przetworzone przekąski, może nasilać objawy trądziku. Z kolei dieta bogata w przeciwutleniacze, witaminy i minerały, takie jak witamina A, E, cynk oraz kwasy tłuszczowe omega-3, może pomóc w redukcji objawów. Zaleca się zwiększenie spożycia warzyw, owoców, chudego białka i zdrowych tłuszczów, takich jak awokado, orzechy i oliwa z oliwek. Istotne jest również regularne picie odpowiedniej ilości wody, aby nawilżać skórę od wewnątrz. Unikanie nabiału i cukru może również przynieść korzyści, ponieważ niektóre badania sugerują, że te produkty mogą być powiązane z występowaniem trądziku.

Stare piosenki dziecięce. Sprawdź, czy pamiętasz jeszcze słowa

Pytanie 1 z 10
Dokąd poszła Karolinka?